جراحی اسکولیوز چه زمانی ضروری است + خطرات و عوارض

جراحی اسکولیوز

جراحی اسکولیوز که جراحی فیوژن خلفی ستون فقرات نیز نام دارد، برای اصلاح انحراف جانبی ستون فقرات انجام می‌شود. پزشکان معمولاً این جراحی را برای افراد دارای اسکولیوز شدید با انحراف جانبی بیش از ۴۵ درجه توصیه می‌کنند. در این جراحی، انحراف ستون فقرات به‌وسیله نصب پیچ و میله‌های مخصوصی اصلاح شده و مهره‌ها به یکدیگر پیوند داده می‌شوند. این کار باعث می‌شود که ستون فقرات پس از جراحی ثبات بیشتری داشته باشد و دوباره دچار انحراف و اسکولیوز نشود. هدف از انجام این جراحی جلوگیری از بروز عوارض جدی اسکولیوز مانند درد و ناهنجاری‌های ظاهری است.

یکی از مهم‌ترین مزایای جراحی اسکولیوز، اصلاح بدشکلی ستون فقرات، جلوگیری از بروز عوارض ناشی از اسکولیوز مانند مشکلات تنفسی و قلبی و عروقی و کاهش علائمی مانند درد است. پس از انجام این جراحی، اکثر افراد قادر خواهند بود در فعالیت‌هایی که قبل از جراحی، به دلیل انحراف ستون فقرات برای آن‌ها ممکن نبود، شرکت کنند. بسیاری از کودکان و بزرگسالانی که با عارضه اسکولیوز درگیر هستند، پس از این جراحی می‌توانند به راحتی به فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازند و حتی برخی فعالیت‌های ورزشی را نیز تا سطوح حرفه‌ای ادامه دهند.

آیا انجام جراحی اسکولیوز ضروری است؟

آیا انجام جراحی اسکولیوز ضروری است؟

جراحی اسکولیوز در مواردی انجام می‌شود که روش‌های درمان بدون جراحی‌ مانند استفاده از بریس و کمربندهای مخصوص اسکولیوز نتیجه‌بخش نباشد و انحراف ستون فقرات، درد و تنگی نفس شدیدتر شوند. پزشک لزوم انجام جراحی اسکولیوز بر اساس سن فرد، شدت و درجه انحراف ستون فقرات و احتمال پیشرفت آن را بررسی کرده و زمان انجام جراحی را تعیین می‌کند. شرایط درمان و انجام جراحی با هر درجه از انحراف ستون فقرات را در زیر می‌توانید مشاهده کنید:

 • انحراف ستون فقرات کمتر از ۲۰ درجه: اگر انحراف ستون فقرات در تشخیص اولیه کم‌تر از ۲۰ تا ۲۵ درجه بوده و بیمار کودک باشد، پزشک هر ۴ تا ۶ ماه یک‌بار درجه انحراف را ارزیابی می‌کند. تا زمانی که انحراف ستون فقرات زیر ۲۰ تا ۲۵ درجه باقی بماند نیازی به جراحی نیست و می‌توان با فیزیوتراپی، بستن بریس یا کمربند طبی مخصوص و اصلاح روش‌های نشستن و خوابیدن، به‌تدریج با رشد اسکلتی کودک انحراف را اصلاح کرد. اگر بیمار بزرگسال باشد، همچنان درمان‌های غیرتهاجمی برای مدیریت علائم و جلوگیری از عوارض ناشی از اسکولیوز توصیه می‌شود.
 • انحراف ستون فقرات ۲۵ تا ۴۰ درجه: در صورتی که انحراف ستون فقرات بین ۲۵ تا ۴۰ درجه بوده و یا انحنای آن به شکل C باشد، پزشک هر ۶ ماه یک بار این انحراف را اندازه‌گیری می‌کند و در صورتی که پس از ۶ ماه این انحراف بیش از ۵ درجه افزایش پیدا کند پزشک استفاده از بریس را توصیه می‌‌کند. معمولاً انحراف‌های C-شکل باثبات‌تر هستند و کم‌تر پیشرفت می‌کنند. در صورتی که پس از یک تا ۲ سال استفاده مداوم از بریس انحراف ستون فقرات همچنان در حال افزایش باشد، برای جلوگیری از بدتر شدن آن جراحی اسکولیوز توصیه می‌شود.
 • انحراف ستون فقرات بیش از ۴۰ درجه: اگر انحراف ستون فقرات به بیش از ۴۰ تا ۵۰ درجه افزایش پیدا کند یا انحنای جانبی آن به شکل S باشد، در نهایت ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای عصب‌های ستون فقرات، قلب یا ریه‌ها شود. انحنای جانبی S-شکل بیشتر احتمال پیشرفت و بدتر شدن را دارد و ممکن است زندگی و سلامت فرد را تحت‌تأثیر قرار دهد. در نتیجه جراحی اسکولیوز در این شرایط، خصوصاً اگر درجه انحراف بیشتر از ۴۰ درجه باشد، ضروری است.

اسکولیوز علاوه بر انحراف ستون فقرات، معمولاً با پیچش ستون فقرات نیز همراه است. با انجام این جراحی می‌توان این ناهنجاری‌ها را اصلاح کرد و از شدیدتر شدن انحراف ستون فقرات و بروز عوارض ناشی از آن جلوگیری کرد.

عوارض انجام ندادن جراحی اسکولیوز

اگر پزشک بر اساس شدت انحراف و میزان پیشرفت اسکولیوز، جراحی را توصیه کرده باشد بی‌توجهی یا به تعویق انداختن این جراحی ممکن است عوارض و مشکلات جبران‌ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد. احتمال بروز عوارض جدی در افرادی که در سنین پایین به اسکولیوز مبتلا می‌شوند، بیشتر است. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

 • افزایش تدریجی انحراف ستون فقرات
 • آسیب به سیستم قلبی-عروقی یا ریوی
 • عدم رشد مناسب اندام‌های داخلی در کودکان
 • تنگی کانال نخاعی
 • فشار به نخاع و اعصاب متصل به نخاع
 • مشکلات حرکتی
 • مشکلات تنفسی
 • کوتاهی قد
 • درد، بی‌حسی و ضعف در پاها و کمر
 • مشکل در ایستادن

بهترین سن برای انجام جراحی اسکولیوز

برای انجام جراحی اسکولیوز سن خاصی در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا شدت و میزان پیشرفت اسکولیوز در افراد مختلف متفاوت است. در موارد شدید اسکولیوز که انحراف ستون فقرات بیش از ۴۰ درجه است، این خطر وجود دارد که عوارض ناشی از این عارضه تأثیرات نامطلوبی بر سلامت و زندگی فرد به جای بگذارد، به همین دلیل انجام جراحی در این افراد، فارغ از سن، ضروری است. به طور کلی می‌توان افراد مبتلا به اسکولیوز را به دو دسته کودکان و بزرگسالان تقسیم کرد:

 • کودکان و نوجوانان

جراحی اسکولیوز برای کودکان و نوجوانان

درصورتی‌که کودک به اسکولیوز دچار شده باشد، پزشک ابتدا برای مدتی او را با معاینات منظم و تصویربرداری تحت نظارت قرار می‌دهد و به‌طور منظم میزان انحراف ستون فقرات و علائم احتمالی همراه با اسکولیوز را بررسی می‌کند. اگر انحراف ستون فقرات با رشد کودک اصلاح نشود و درجه انحراف افزایش پیدا کند، ممکن است باعث شود که اندام‌های داخلی فضای کافی برای رشد مناسب را نداشته باشند و ناهنجاری‌هایی در اندام‌های داخلی کودک ایجاد شود. در این سنین، ستون فقرات هنوز از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و می‌توان با جراحی اسکولیوز از انحراف بیشتر ستون فقرات و بروز عوارض در آینده جلوگیری کرد.

 • بزرگسالان

جراحی اسکولیوز برای بزرگسالان

در صورتی که انحراف ستون فقرات در بزرگسالان بیش از ۴۰ درجه باشد، در درازمدت مشکلاتی مانند درد‌های مزمن ستون فقرات، عدم تعادل در حرکت‌کردن و راه‌رفتن و بدشکلی سایر اندام‌های بدن را در فرد ایجاد می‌کند. با جراحی اسکولیوز می‌توان از بروز این عوارض جلوگیری کرده و آن‌ها را مدیریت کرد.

انحنای ستون فقرات پس از جراحی چقدر تغییر می‌کند؟

در زیر می‌توانید عکس‌های قبل و بعد از جراحی اسکولیوز و اصلاح ستون فقرات را مشاهده کنید:

افرادی که تحت عمل جراحی اسکولیوز قرار می‌گیرند، بلافاصله بعد از جراحی تغییرات قابل توجهی در وضعیت ستون فقرات خود مشاهده می‌کنند. معمولاً پس از جراحی اسکولیوز انحراف ستون فقرات را می‌توان بیشتر از ۶۰ تا ۷۰ درصد بهبود بخشید و اصلاح کرد (منبع).

آمادگی‌های قبل از جراحی اسکولیوز

تصمیم‌گیری برای انجام عمل جراحی اسکولیوز یک تصمیم مهم است که می‌تواند کیفیت زندگی شما را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد. از آنجایی که جراحی اسکولیوز یک جراحی بزرگ محسوب می‌شود، مواردی وجود دارد که باید قبل از عمل جراحی رعایت شود تا به بهتر انجام شدن جراحی و کاهش خطرات و عوارض جانبی بعد از عمل کمک کند. این موارد شامل نکات زیر می‌شوند:

 • از چند روز قبل از جراحی، مصرف هرگونه مکمل، ویتامین و داروهای گیاهی را قطع کنید.
 • از یک هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری کنید.
 • قبل از مراجعه به بیمارستان یک مکان مناسب در منزل برای استراحت بعد از جراحی آماده کنید.
 • با یکی از نزدیکان هماهنگ کنید تا شما را بعد از عمل به منزل برساند.
 • مصرف هر نوع داروی تجویزی مانند رقیق کننده‌های خون و غیره را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ممکن است یک تا ۲ روز قبل از جراحی بنا به صلاحدید‌ پزشک در بیمارستان بستری شوید.
 • از ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل از جراحی نباید چیزی بخورید یا بنوشید.
 • این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و یک متخصص بیهوشی قبل از جراحی شما را ویزیت خواهد کرد.

روش انجام جراحی اسکولیوز

روش انجام جراحی اسکولیوز

رایج‌ترین نوع جراحی اسکولیوز جراحی فیوژن خلفی ستون فقرات نام دارد. هدف از انجام این جراحی اصلاح انحراف ستون فقرات تا جایی که می‌توان به حالت طبیعی دست پیدا کرد و همچنین تثبیت ستون فقرات برای جلوگیری از انحراف مجدد ستون فقرات است. این کار با ادغام دائمی چندین مهره مجاور در ستون فقرات انجام می‌شود. تعداد مهره‌هایی که در جراحی اسکولیوز به هم متصل می‌شوند به درجه و محل انحراف ستون فقرات بستگی دارد.

جراحی اسکولیوز معمولاً چهار تا شش ساعت طول می‌کشد، اما زمان آن بسته به میزان انحراف و پیچیدگی عمل متفاوت است و می‌تواند بیشتر از این هم به طول بینجامد. در این جراحی ممکن است تنگی کانال نخاعی، مشکلات دیسک‌های ستون و فشردگی عصب‌های کانال نخاعی که در اثر اسکولیوز ایجاد شده است را نیز به‌صورت هم‌زمان برطرف شود.

مراحل انجام جراحی اسکولیوز به شرح زیر است:

 • بیهوشی

جراحی اسکولیوز ممکن است با توجه به پیچیدگی عمل بین ۴ تا ۶ ساعت، طول بکشد. در این مدت فرد تحت بیهوشی عمومی قرار دارد و به طور مداوم علائم حیاتی او به‌وسیله متخصصین کنترل می‌شود.

 • ایجاد برش

برش‌های ایجاد شده برای جراحی اسکولیوز به میزان و شکل انحراف ستون فقرات و محل قرار گرفتن انحراف مورد نظر بستگی دارد. در جراحی اسکولیوز ستون فقرات با شدید‌ترین حالت که انحراف به شکل S وجود دارد باید یک برش در طول ستون فقرات ایجاد شود. بعد از ایجاد برش، ماهیچه‌های پشت کنار زده می‌شوند تا ستون فقرات کاملاً قابل مشاهده باشد.

 • نصب پیچ درون مهره‌ها

مراحل انجام جراحی اسکولیوز

در ناحیه‌ای از ستون فقرات که دچار انحراف شده است، پیچ‌هایی در دو طرف مهره‌ها قرار داده می‌شود. این پیچ‌ها برای نگه داشتن میله‌هایی که در دو طرف ستون فقرات نصب می‌شوند، درون مهره قرار می‌گیرند. تعداد پیچ‌های مورد نیاز با توجه به شدت و میزان انحراف در هر فرد متفاوت است.

 • استئوتومی

اگر انحراف ستون فقرات شدید بوده یا ستون فقرات انعطاف لازم را نداشته باشد، پزشک ممکن است قسمت‌هایی از مهره‌های ستون فقرات را برش داده و خارج کند تا مهره‌ها راحت‌تر صاف شده و برای اتصال به یکدیگر آماده شوند. همچنین ممکن است در صورتی که در ناحیه‌ای که دچار انحراف شده، دیسک را هم خارج کنند تا فشار از روی عصب برداشته شود.

 • قرار دادن میله

جراح بر اساس میزان انحراف ستون فقرات، میله‌ها یا راد‌هایی (Rod) را از داخل پیچ‌هایی که قبل‌تر نصب شدند، عبور می‌دهد. سپس با یک ابزار مخصوص، میله‌ها را تا حدی که انحنای ستون فقرات به حالت طبیعی بازگردد، حرکت می‌دهد و پس از آن پیچ‌ها را سفت می‌کند. برای جلوگیری از عود مجدد اسکولیوز، پیچ‌ها و میله‌ها پس از جراحی در جای خود باقی می‌مانند.

 • فیوژن و پیوند استخوان

پس از اصلاح انحراف ستون فقرات برای تثبیت مهره‌ها در وضعیت جدید مهره‌ها باید به یکدیگر و همچنین با پیچ‌های نصب‌شده، جوش بخورند. برای این کار پیوند استخوان انجام می‌شود. پزشک مقداری بافت استخوان را در محل مهره‌های ستون فقرات قرار می‌دهد تا پیوند استخوانی میان مهره‌ها و پیچ‌ها حاصل شود. این بافت استخوان از استخوان‌هایی که در مرحله استئوتومی مهره‌ها، از بدن خود فرد برداشته با ترکیب پودر استخوان مصنوعی ترکیب شده‌اند، به دست می‌آید.

 • بخیه و پانسمان

پانسمان پس از جراحی اسکولیوز

پس از اتمام جراحی عضلات و پوست در ناحیه جراحی شده بخیه و پانسمان می‌شود و پس از بهبودی تنها یک خط باریک از جای بخیه‌ها روی پوست باقی می‌ماند. بیشتر این بخیه‌ها قابل جذب هستند و فقط ممکن است سطحی‌ترین آن‌ها نیاز به برداشته شدن داشته باشد.

روش‌های جراحی دیگری نیز برای درمان اسکولیوز و اصلاح انحراف ستون فقرات وجود دارد که باتوجه‌به عوارض بالاتر برخی از آن‌ها و درصد موفقیت پایین‌تر آن‌ها نسبت با جراحی فیوژن خلفی، ارجحیت پایین‌تری برای اصلاح اسکولیوز دارند. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • جراحی فیوژن قدامی

در این جراحی، پزشک برش‌ را در جلوی قفسه سینه ایجاد می‌کند و برای دسترسی به ستون مهره‌ها یکی از ریه‌ها را خارج کرده و یک یا دو عدد از دنده‌ها را نیز برش می‌دهد. پس از آن پزشک عمل اصلاح انحنای ستون فقرات را انجام داده و مراحل دیگر را مانند جراحی فیوژن خلفی انجام می‌دهد. عوارض و خطرات این جراحی بسیار بالاتر از جراحی فیوژن خلفی است.

 • جراحی هدایت رشد

جراحی هدایت رشد برای درمان اسکولیوز

اگر فرد مبتلا به اسکولیوز هنوز در سن رشد باشد و اسکولیوز او با روش‌های بدون جراحی برطرف نشده باشند، برای به تعویق انداختن جراحی فیوژن تا زمان پایان رشد کودک، ممکن است این نوع جراحی توصیه شود. این جراحی عموماً برای کودکان زیر ۱۰ سال که وضعیت اسکولیوز آن‌ها بسیار شدید است انجام می‌شود. در این روش با قرار دادن میله‌های مخصوص در کنار ستون فقرات از طریق یک برش کوچک از بیشتر شدن انحراف ستون فقرات کودک همراه با رشد، جلوگیری می‌شود. اندازه این میله‌ها را می‌توان با یک کنترل تنظیم کرد.

پس از جراحی، کودک باید هر چند ماه یکبار به پزشک مراجعه کند تا میله‌ها برای هماهنگی با رشد ستون فقرات کودک، بلندتر شوند. در این روش هم‌جوشی و پیوند استخوان انجام نمی‌شود تا به ستون فقرات کودک فرصت کافی برای رشد داده شود. پس از رشد کامل اسکلتی کودک یک جراحی نهایی همجوشی ستون فقرات برای او انجام می‌شود تا نتایج تثبیت شود.

اقدامات پس از جراحی اسکولیوز

اقدامات پس از جراحی اسکولیوز

پس از جراحی اسکولیوز، فرد معمولاً چند روز در بیمارستان بستری می‌شود. مدت زمان بستری در بیمارستان بسته به وضعیت و سن بیمار متفاوت است و با صلاحدید پزشک تعیین می‌شود. این زمان می‌تواند از یک هفته یا بیشتر باشد. مدیریت درد و جلوگیری از بروز عفونت یکی از جنبه‌های مهم مراقبت‌های بعد از جراحی است. برای مدیریت درد دارو تجویز می‌شود. در این مدت فیزیوتراپی نیز شروع می‌شود تا به فرد در بازیابی قدرت و تحرک در ناحیه جراحی‌شده کمک شود.

چند هفته اول پس از جراحی چالش‌برانگیزترین زمان در دوره نقاهت است. فرد باید تا بهبود کامل بخیه‌ها حرکات فیزیکی خود را محدود کند. بهبودی پس از جراحی اسکولیوز بسته به میزان اصلاحات انجام شده و سلامت کلی فرد می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، بهبودی ممکن است از چند ماه تا بیش از یک سال طول بکشد. موارد زیر اقداماتی است که فرد باید در جهت بهبودی و نتیجه‌بخش بودن جراحی اسکولیوز خود انجام دهد:

بستن بریس

بستن بریس پس از جراحی اسکولیوز

پس از جراحی یک بریس سفارشی برای فرد ساخته خواهد شد که از پشت گردن تا پایین کمر را پوشش می‌دهد. حدود پنج روز پس از جراحی، بریس باید بسته شده و در طول مدتی که فرد در بیمارستان بستری است به‌تدریج زمان استفاده از بریس افزایش پیدا خواهد کرد. پس از یک هفته باید حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز از این بریس استفاده شود. با توجه به نظر پزشک ممکن است به‌مدت ۶ ماه پس از جراحی از بریس استفاده کرد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نقش اساسی در بهبود حرکت و بازیابی سلامت عضلات و ستون فقرات پس از جراحی اسکولیوز دارد و از چند روز بعد از جراحی باید آغاز شود. البته تمرینات فیزیوتراپی که پس از جراحی انجام می‌شوند بسیار سبک و ملایم است و فشاری به ناحیه جراحی وارد نمی‌کنند. همچنین این تمرین‌ها شامل آموزش بلند شدن و حرکت کردن پس از جراحی نیز می‌شود تا آسیبی به محل جراحی وارد نشود.

پس از گذشت ۶ تا ۸ هفته از جراحی، فرد می‌تواند تمرینات اصلاحی جدی‌تری را برای بازیابی قدرت، انعطاف‌پذیری و استقامت ستون فقرات را شروع کند. فیزیوتراپی با توجه به تشخیص پزشک ممکن است از چند ماه تا یک سال ادامه داشته باشد تا به فرد در افزایش دامنه حرکتی و بازیابی قدرت کامل خود کمک کند.

مراقبت‌ها

مراقبت‌های بعد از جراحی تقریباً به اندازه خود جراحی مهم هستند و می‌توانند در نتیجه‌بخش بودن جراحی اسکولیوز نقش مؤثری ایفا کنند. پزشک توصیه‌هایی درباره مراقبت‌های بعد از جراحی به فرد ارائه خواهد داد. بعضی از این نکات مراقبتی عبارت‌اند از:

 • مصرف داروهای مسکن برای مدیریت درد تا پایان دوره تجویز شده
 • مصرف داروهای ضد التهابی برای کاهش تورم و التهاب ناحیه جراحی
 • روی شکم نخوابید.
 • اجسام سنگین را بلند نکنید.
 • به مدت طولانی در حالت نشسته یا ایستاده قرار نگیرید.
 • تا حد امکان فعال بمانید.
 • بستن بریس و فیزیوتراپی را ادامه دهید.
 • رژیم غذایی خود را تغییر دهید و غذاهای سالم بخورید.
 • در هنگام استحمام از کسی کمک بگیرید.
 • وضعیت خوابیدن و نشستن خود را طبق دستور پزشک تغییر دهید.
 • تا ۸ هفته بعد از عمل رانندگی نکنید.
 • بدن خود را گرم نگه دارید و لباس راحت و گشاد بپوشید.
 • در طول دوره نقاهت به صورت منظم به پزشک مراجعه کنید.

توصیه فوق برای ۲ تا ۳ ماه اول پس از جراحی است. پس از آن می‌توانید به تدریج فعالیت‌های خود را تا جایی که ستون فقرات شما اجازه می‌دهد افزایش دهید. اغلب هنگامی که در اولین قرار ملاقات بعدی، یک برنامه ورزشی برای کمک به تناسب اندام و فعال شدن به شما داده می‌شود. معمولاً به شما گفته می‌شود تا یک سال یا بیشتر پس از جراحی از ورزش‌هایی که شامل خم‌کردن کمر می‌شوند را انجام ندهید. مهم است که توصیه‌های پزشک و متخصص طب فیزیکی را به دقت دنبال کنید.

بسته به سن ممکن است حدود ۴ تا ۶ هفته پس از جراحی، فرد آماده بازگشت به محل کار یا مدرسه باشد. این بازه زمانی برای هر فرد متفاوت است. بسیاری از افراد حدود ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی به سطح فعالیت طبیعی خود باز خواهند گشت. البته این برای همه یکسان نیست و برخی از افراد مدت بیشتری طول می‌کشد تا بتوانند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند.

خطرات و عوارض جراحی اسکولیوز

مانند هر عمل جراحی دیگری، جراحی اسکولیوز نیز با خطر بروز عوارض جانبی همراه است. پزشک جراحی اسکولیوز را تنها در صورتی توصیه می‌کند که مزایای آن بیش از خطرات آن بوده یا مضرات به تعویق انداختن جراحی اسکولیوز زندگی فرد را تحت تأثیرات نامطلوبی قرار دهد. لازم به ذکر است که در اکثر موارد جراحی اسکولیوز موفقیت‌آمیز بوده و عوارض جدی در پی ندارد. با این حال، برخی از خطرات این جراحی عبارت‌اند از:

 • درد مزمن
 • خونریزی
 • عفونت زخم
 • حرکت کردن میله‌ها یا عدم اتصال مناسب پیوندها
 • آسیب رسیدن به اعصاب
 • آسیب رسیدن به نخاع
 • آسیب رسیدن به استخوان‌های ستون فقرات
 • انحراف مجدد ستون فقرات
 • از دست دادن تحرک ستون فقرات

سوالات متداول

آیا جراحی اسکولیوز انحنای ستون فقرات را به طور کامل اصلاح می‌کند؟

از آنجایی که مهره‌های ستون فقرات از نخاع محافظت می‌کنند، جراح مهره‌ها را فقط تا جایی که ایمن است، صاف می‌کند. میزان اصلاح جراحی بستگی به شدت اسکولیوز و انعطاف‌پذیری مهره‌ها قبل از عمل دارد. به طور کلی، هرچه منحنی ستون مهره‌ها انعطاف‌پذیرتر باشد، اصلاحات بهتر خواهد بود.

آیا جراحی اسکولیوز دردناک است؟

در زمان جراحی فرد تحت بیهوشی عمومی قرار دارد و دردی احساس نمی‌کند اما به دلیل این که جراحی اسکولیوز یک عمل بزرگ محسوب می‌شود و عضلات و استخوان‌های زیادی در این جراحی درگیر می‌شوند تا چند روز بعد از عمل فرد ممکن است درد را تجربه کند که می‌توان آن را با استراحت و مصرف مسکن‌های تجویزی مدیریت کرد.

جراحی برای اسکولیوز چقدر موفقیت‌آمیز است؟

با توجه به اینکه در فرآیند نصب پیچ و میله‌ها، ستون فقرات صاف می‌شوند و انحنای آن اصلاح می‌شود، بلافاصله پس از جراحی تغییرات را می‌توان مشاهده کرد و موفقیت آن تقریباً تضمین شده است. جراحی اسکولیوز به ویژه در کودکان و نوجوانان نقش بسیار زیادی در سلامت و تحرک و همچنین زیبایی اندام و اعتمادبه‌نفس افراد دارد.

آیا جراحی برای اسکولیوز ارزش انجام آن را دارد؟

جراحی اسکولیوز می‌تواند شدت انحراف ستون فقرات را کاهش داده و درد و بدشکلی ناشی از آن را کاهش دهد. علاوه بر این، برخی از افراد پس از عمل جراحی از افزایش اعتمادبه‌نفس و بهبود ظاهری خود اعلام رضایت می‌کنند.

چه سنی برای جراحی اسکولیوز دیر است؟

به طور کلی، برای جراحی و درمان اسکولیوز هرگز دیر نیست، اگرچه تشخیص زودهنگام و مداخله ایده‌آل‌تر است.

آیا می‌توانم بعد از جراحی اسکولیوز یک زندگی عادی داشته باشم؟

اکثر افراد می‌توانند ۲ تا ۴ هفته پس از جراحی به مدرسه یا سر کار بازگردند و تمام فعالیت‌های قبل از جراحی را ظرف ۴ تا ۶ ماه از سر بگیرند. پس از بهبودی کامل، افراد بدون مشکل به زندگی عادی خود باز می‌گردند.

آیا ممکن است جراحی اسکولیوز ناموفق باشد؟

جراحی اسکولیوز در اکثر موارد موفقیت‌آمیز است. اما موفقیت این عمل به تجربه و مهارت پزشک و همچنین رعایت نکات مراقبتی زیادی نیاز دارد که در صورت مراجعه به یک جراح ماهر و با تجربه، نتایج قابل توجهی در پی خواهد داشت.

آیا می‌توانیم اسکولیوز را بدون درمان رها کنیم؟

موارد خفیف اسکولیوز نیاز به درمان نداشته و فقط باید تحت نظارت قرار بگیرد. اما در صورتی که اسکولیوز با انحراف بالای ۴۰ درجه در کودکان و نوجوانان درمان نشود ممکن است در نهایت به بیش از ۹۰ درجه پیشرفت کند و باعث بروز مشکلات جدی در سلامت فرد شود.

آیا جراحی اسکولیوز خطرناک است؟

اگر جراحی اسکولیوز توسط یک جراح ماهر و با تجربه انجام شود خطر و عوارض جدی به همراه ندارد.

آیا فردی با اسکولیوز ۴۰ درجه، کاندید جراحی است؟

بله فردی با اسکولیوز ۴۰ درجه، کاندید جراحی محسوب می‌شود.

آیا بعد از جراحی اسکولیوز قد من بلندتر می‌شود؟

بله، اصلاح و صاف‌شدن ستون فقرات پس از جراحی اسکولیوز می‌تواند کمی باعث افزایش قد شود.

با توجه به پیوند مهره‌ها در جراحی اسکولیوز، آیا دامنه حرکتی کم می‌شود؟

بله، البته پس از جراحی با توجه به جوش خوردن مهره‌ها با یکدیگر، دامنه حرکتی ستون فقرات کاهش پیدا می‌کند.

چه کارهایی را بعد از جراحی اسکولیوز نمی‌توان انجام داد؟

شما بعد از عمل قادر به راه رفتن هستید اما تا چند ماه باید از راه رفتن به مدت طولانی خودداری کنید. شما باید تا چندین ماه از فعالیت‌های خاصی اجتناب کنید، از جمله: پیچاندن یا خم کردن ستون فقرات، بلند کردن اجسام سنگین، ورزش‌های سنگین، سواری طولانی یا مکرر در اتومبیل، اتوبوس، قطار و غیره.

محدودیت‌های دائمی بعد از جراحی اسکولیوز چیست؟

این تصور که جراحی اسکولیوز به معنای محدودیت‌های دائمی است دور از واقعیت است. افراد معمولاً توانایی انجام فعالیت‌های روزانه خود را به دست می‌آورند.

آیا می‌توانم بعد از جراحی اسکولیوز بنشینم؟

بله به محض اینکه درد شما کاهش یافت شما می‌توانید برای مدت زمان کوتاهی بنشینید. اما مدت زمان نشستن خود را باید به تدریج افزایش دهید و از نشستن روی صندلی‌های خیلی سفت یا خیلی نرم خودداری کنید.

بعد از جراحی اسکولیوز چه مدت می‌توانم بنشینم؟

در دو هفته اول پس از جراحی هر بار نشستن به ۲۰ دقیقه محدود می‌شود. این زمان پس از چهار هفته به ۴۰ دقیقه افزایش می‌یابد. اگر احساس ناراحتی کردید باید به رختخواب برگردید یا کمی پیاده‌روی کنید. دوره‌های نشستن را می‌توان چندین بار در روز با ۳۰ تا ۶۰ دقیقه دراز کشیدن ما بین آن‌ها، تکرار کرد.

چه مدت بعد از جراحی اسکولیوز می‌توان حمام کنم؟

شما می‌توانید یک هفته پس از جراحی شروع به دوش گرفتن کنید. قبل از دوش گرفتن، نوار پلاستیکی یا چسب ضد آب روی بخیه‌های خود بچسبانید تا محل برش را بپوشاند. بعد از هر بار دوش گرفتن نوار و پوشش پلاستیکی را بردارید. سعی کنید تا زمان بهبودی کامل در هنگام حمام کردن از شخص دیگری کمک بگیرید.

بعد از جراحی اسکولیوز چگونه بخوابم؟

خوابیدن به پشت اغلب بهترین انتخاب بعد از جراحی است. برای اطمینان از راحت بودن موقعیت بدن، یک بالش را زیر سر و گردن خود قرار دهید تا حمایت ایده آلی داشته باشید. دست‌های خود را بالا نبرید این کار می‌تواند گردن و ستون فقرات گردنی شما را تحت فشار قرار دهد. در عوض، دست‌های خود را در کنار بدن خود قرار دهید و هرگز روی شکم نخوابید.

آیا بعد از جراحی اسکولیوز جای زخم بزرگی باقی می‌ماند؟

جای بخیه ‌جراحی اسکولیوز بعد از بهبودی کامل به شکل یک خط در پشت کمر دیده می‌شود و با توجه به موقعیت آن زیاد جلب توجه نمی‌کند.

فهرست مطالب

رزرو نوبت

شنبه تا چهارشنبه - از 10 الی 18

تماس با مطب