جراحی میکروسکوپی دیسک گردن؛ درمانی موثر و کم تهاجم

جراحی میکروسکوپی دیسک گردن

جراحی میکروسکوپی دیسک گردن که تحت عنوان میکرودیسککتومی نیز شناخته می­‌شود، یک جراحی کم‌تهاجم، بسیار دقیق و موثر است. این جراحی به وسیله ابزارهای پیشرفته میکروسکوپی و با برداشتن یک بخش یا تمام دیسک آسیب‌دیده، فشار موجود بر اعصاب نخاعی را کاهش می‌­دهد. ویژگی اصلی روش میکرودیسککتومی، استفاده از میکروسکوپ با هدف بزرگنمایی محل جراحی و افزایش دقت جراحی است که منجر به ایجاد برش کوچک‌تر در ناحیه، کاهش آسیب عضلانی و بروز عوارض احتمالی خواهد شد.

جراحی میکروسکوپی دیسک گردن (میکرودیسککتومی)

جراحی میکروسکوپی دیسک گردن

جراحی میکروسکوپی دیسک گردن یا میکرودیسککتومی یک جراحی کم­ تهاجم است که انجام آن برای درمان فتق دیسک گردن و افراد مبتلا به پارگی دیسک در امتداد گردن توصیه می­‌شود. این جراحی با استفاده از میکروسکوپ‌­های پیشرفته انجام می‌شود و به دلیل دقت فوق‌العاده بالای آن برای بیماران دارای شرایط خاص، بسیار مفید و اثربخش است. استفاده از میکروسکوپ (جهت شناسایی دقیق محل دیسک و محدوده آن) و لوله‌های بلندی که با ایجاد برش‌های کوچک برای دسترسی به ستون فقرات عبور داده می‌شوند به جراح امکان می­‌دهند تا یک بخش یا تمام دیسک آسیب‌دیده یا فتق‌شده را با دقت بالا و حداقل آسیب به بافت‌های مجاور، آزاد و یا خارج کند.

احتمال بروز عوارض جانبی جراحی میکروسکوپی دیسک گردن معمولا پایین است، زیرا این روش به علت ماهیت کم تهاجم، خطاهای انسانی و خطرات احتمالی را به حداقل ممکن می‌­رساند. از این رو، جراحی میکروسکوپی به عنوان یک درمان دقیق، موثر و ماندگار، دارای مزایای بسیاری در مقایسه با روش جراحی باز بوده و استفاده از آن نیز در حال گسترش است. بیمارانی که قصد انجام این جراحی را دارند باید با یک متخصص ستون فقرات و جراح مغز و اعصاب مشورت کنند تا درباره جزئیات و مزایای بالقوه این روش نسبت به شرایط خاص خود اطلاعات کافی بدست آورند.

مقایسه جراحی میکروسکوپی دیسک گردن با جراحی باز

امروزه جراحی باز به دلیل ماهیت کم‌تهاجم و دقیق جراحی میکروسکوپی دیسک گردن و عوارض بسیار کمتر آن عملا منسوخ شده است. در صورت وجود تجهیزات میکروسکوپی و متبحر بودن جراح، بسیاری از بیماران به انجام جراحی میکرودیسککتومی ترغیب می­‌شوند. جراحی میکروسکوپی دیسک گردن باعث آسیب کمتر به عضلات شده و در نتیجه زمان جراحی کوتاه‌تر، احتمال خونریزی و عفونت کمتر، بستری کوتاه‌تر در بیمارستان و بهبودی سریع‌تری را نسبت به جراحی باز به همراه دارد. مقایسه دقیق این دو روش جراحی به شرح زیر است:

 • طول زمان جراحی کمتر: مدت زمان جراحی میکروسکوپی دیسک گردن، کمتر از عمل باز است.
 • دوره نقاهت و زمان بهبودی: در جراحی میکروسکوپی دیسک گردن، دوره نقاهت و مدت زمان بهبودی بیمار کوتاه‌تر از جراحی به روش باز است. در روش جراحی باز، بیمار ممکن است یک تا چند شب در بیمارستان بستری شود و  هزینه بیشتری پرداخت کند.
 • عوارض جانبی: روش میکرودیسککتومی دارای عوارض و خطرات احتمالی کمتری است. روش جراحی باز به دلیل داشتن ماهیت تهاجم­‌تر ممکن است انواع آسیب­‌های عضلانی به بافت نرم، خونریزی بیشتر و زمان بهبودی طولانی­‌تر را به همراه داشته باشد.
 • ناحیه زخم کوچک‌تر و درد کمتر: در روش میکروسکوپی یک برش ۱ سانتی‌متری در گردن ایجاد می‌شود که آسیب کمتری به بافت‌های مجاور وارد کرده و درد کمتری را نیز به همراه دارد. اما در روش جراحی باز، برش‌های بزرگ‌تری ایجاد می‌شود که به جراح امکان می‌دهد تا با کشیدن ماهیچه‌ها و رباط‌ها از ستون فقرات، دسترسی بیشتری جهت رسیدن به ناحیه آسیب‌دیده گردن داشته باشد.
 • خونریزی و احتمال انتقال خون:  روش میکروسکوپی خونریزی کمتری را به دنبال دارد و احتمال نیاز به انتقال خون در آن پایین است.
 • جراحی دقیق‌­تر و ظریف‌تر در روش میکروسکوپی: جراح با استفاده از میکروسکوپ و ابزارهای تخصصی می‌تواند با دقت بالا به ظریف‌ترین مناطق دسترسی پیدا کند.
 • برش های کوچک‌تر: ایجاد برش کوچک‌تر و حتی در مواردی برش عضلانی کمتر در روش میکرودیسککتومی باعث کاهش خطر عفونت شده و بیمار پس از جراحی درد کمتری احساس خواهد کرد.
 • خطر عفونت و نیاز به داروهای مسکن توانبخشی: در روش میکرودیسککتومی، خطر ایجاد عفونت و نیاز به مصرف داروهای مسکن بسیار کمتر از روش جراحی باز است.
 • بازگشت بیمار به فعالیت‌های روزمره: در جراحی میکروسکوپی دیسک گردن بیمار زودتر می‌­تواند به فعالیت­‌های روزمره زندگی بازگردد و کیفیت زندگی بالاتری نیز خواهد داشت.

چه افرادی واجد شرایط جراحی میکروسکوپی دیسک گردن هستند؟

عوارض جراحی میکروسکوپی دیسک گردن

انجام جراحی میکروسکوپی دیسک گردن برای بیمارانی که دارای فتق دیسک یا خار استخوانی در گردن هستند، گزینه درمانی مناسبی است. بیمارانی که مبتلا به درد خفیف، متوسط یا شدید در ناحیه گردن و قسمت فوقانی کمر هستند و فشار بر اعصاب گردن آنها به مرور بیشتر می‌شود، معمولا نسبت به انجام این جراحی ترغیب خواهند شد. افراد دارای نشانه‌های زیر، کاندیدای خوبی جهت انجام جراحی میکروسکوپی دیسک گردن هستند:

 • علائم فتق دیسک در ستون فقرات گردنی: مانند درد گردن، کمر و بازو، ضعف یا بی­‌حسی و سوزن سوزن شدن
 • شواهدی از فشرده شدن نخاع یا ریشه‌­های عصبی: این وضعیت با استفاده از MRI تشخیص داده می­‌شود
 • تنگی کانال نخاعی در ناحیه گردن
 • شکستگی در ستون فقرات گردنی: این عارضه معمولا بر اثر تصادفات رخ می‌­دهد. در واقع میکرودیسککتومی قدامی با استفاده از ایمپلنت برای رفع فشار موجود بر نخاع و تثبیت ستون فقرات گردنی در موارد شکستگی‌های زیر محوری گردنی از نوع C مفید است (منبع ۱).
 • بروز علائم شایع تضعیف دیسک گردن: سفتی موضعی، سردرد و دردی که به سمت پایین شانه­‌ها یا بازوها منتقل می‌شود، به خصوص هنگامی که این علائم ادامه پیدا می­‌کند.
 • وجود تومور در ناحیه ستون فقرات گردنی
 • اسپوندیلولیستزیس یا سرخوردگی مهره: عارضه‌ای که مهره‌­های تحتانی را تحت تأثیر قرار می­‌دهد. در این بیماری، پارگی یا شکافی در قوس مهره ایجاد شده و بخشی از مهره ناپایدار می‌شود. اسپوندیلولیستزیس باعث ایجاد درد ناحیه کمری شده و ممکن است با فیزیوتراپی یا جراحی درمان شود.

انجام جراحی به چه افرادی توصیه نمی­‌شود؟

انجام جراحی میکروسکوپی دیسک گردن به همه بیماران توصیه نمی­‌شود. عواملی وجود دارد که ممکن است افراد را از کاندید شدن برای انجام این نوع جراحی محروم کند که برخی از آنها شامل:

 • بیماران مبتلا به اسکار/ فیبروز اپیدورال گسترده: این عارضه که شامل تشکیل بافت در نزدیکی ریشه عصبی است، روند جراحی را پیچیده می‌کند و ممکن است بیمار به گزینه­‌های درمانی جایگزین نیاز داشته باشد.
 • افراد مبتلا به عفونت فعال: عفونت فعال می­‌تواند خطرات قابل توجهی در حین و بعد از جراحی به همراه داشته باشد و رسیدگی به عفونت نیز پیش از مداخله جراحی در اولویت است.
 • پوکی شدید استخوان: این وضعیت می‌­تواند بر تراکم و کیفیت استخوان و در نتیجه موفقیت و ایمنی عمل جراحی تأثیر بگذارد.
 • بیماران مسن: در بیمارانی که دارای سن بالا و شرایط جسمانی خاص هستند، روند بهبودی پس از جراحی ممکن است چالش برانگیز باشد. در نتیجه، درمان‌های غیرجراحی برای این بیماران مناسب‌تر خواهد بود.

مراقبت‌های پیش از عمل جراحی

جهت کاهش خطرات احتمالی جراحی به شیوه­ میکروسکوپی ستون فقرات گردنی، بیماران باید به چندین نکته مهم برای آمادگی بیشتر و بهینه­‌سازی مراقبت­‌های بعد از عمل توجه داشته باشند. به منظور تسهیل روند جراحی، بیماران می‌توانند با پیروی از توصیه‌های پزشک متخصص خود موارد زیر را به دقت کنترل و رعایت کنند:

 • حداقل دو تا چهار هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات پرهیز کنید
 • مشروبات الکی مصرف نکنید
 • بیماران مبتلا به دیابت باید پیش از جراحی با متخصص غدد مشورت کنند
 • ارائه پرونده پزشکی بیمار به جراح
 • انجام آزمایشات کلی موردنیاز

توجه به موارد بالا موجب بهبود وضعیت سلامت بیمار پیش از عمل جراحی شده و عوارض احتمالی عمل را نیز به طرز چشمگیری کاهش می‌دهند.

روند جراحی میکروسکوپی گردن

میکروسکوپی گردن

جراحی میکروسکوپی دیسک گردن را می­‌توان به دو روش میکرودیسککتومی گردنی قدامی و خلفی انجام داد که هر دو روش بطور موثر برای درمان فتق دیسک و سایر مشکلات مربوط به ستون فقرات گردنی استفاده می‌شوند. دیسککتومی و فیوژن قدامی گردن (ACDF) شامل ایجاد برشی در  قسمت جلوی گردن برای برداشتن فتق دیسک است. اما دیسککتومی و فیوژن خلفی گردن از روش خلفی و از طریق جراحی پشت گردن برای برداشتن دیسک آسیب‌دیده استفاده می­‌کند. تصمیم برای انجام جراحی قدامی یا خلفی بستگی به محل آسیب، تعداد سطوح درگیر، روند بیماری و کانتور یا وضعیت گردن بیمار دارد. فرآیند مرحله به مرحله جراحی میکرودیسککتومی گردن به شرح زیر است:

 • بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می­‌گیرد
 • جراح یک برش کوچک در قسمت جلوی گردن ایجاد می­‌کند
 • جراح از دیلاتورهای لوله­‌ای (گشادکننده لوله‌­ای) برای ایجاد یک کانال از طریق عضلات گردن استفاده می‌کند
 • جراح ممکن است بخش کوچکی از لامینا (استخوان مهره) و مفصل فاست (مفاصل پشتی مهره­‌ها) را بردارد تا فتق دیسک و عصب ملتهب را آشکار کند؛ این نوع جراحی به عنوان لامینکتومی شناخته می‌­شود
 • جراح با استفاده از ابزارهای میکرو جراحی، بخشی از دیسک و یا کل دیسک را برمی‌­دارد
 • قسمت برداشته شده استخوان مهره نیازی به تعویض ندارد
 • اگر کل دیسک برداشته شده باشد باید با ایمپلنت مناسب جایگزین شود
 • برش با یک تا دو بخیه یا استپلر (بخیه منگنه­‌ای) بسته شده و با یک پانسمان کوچک پوشانده می­‌شود
 • بیمار پیش از ترخیص در اتاق ریکاوری تحت نظر قرار می‌­گیرد
 • ممکن است بیمار برای مدت کوتاهی پس از جراحی به استفاده از گردنبند (کولار) نیاز داشته باشد
 • بیمار باید دستورالعمل‌­ها و مراقبت‌های بعد از عمل از جمله فیزیوتراپی و مدیریت دارو را به خوبی انجام دهد.
 • دوره بهبودی کامل ممکن است با توجه به شرایط بیمار و نحوه جراحی از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد.

جراحی میکروسکوپی دیسک گردن

هدف استفاده از ایمپلنت‌­ها و دیسک‌های مصنوعی، تقلید از شکل و عملکرد و جایگزینی آنها با دیسک طبیعی بدن است که به عنوان یک گزینه جراحی برای درمان مشکلات دیسک گردن با دردهای مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرفی دیگر برخی از این ایمپلنت­‌ها برای تثبیت و حفظ حرکات و محافظت بیمار در برابر بیماری­‌های فرسایشی از قبیل آرتروز طراحی شده‌­اند.

مواد و ابزارهای ایمپلنتی مختلفی در جراحی میکروسکوپی دیسک گردن استفاده می­‌شوند. مواد رایج مورد استفاده برای تولید دیسک­‌های مصنوعی گردنی معمولا شامل پلی اتیلن، تیتانیوم، کبالت کروم، فولاد ضد زنگ و شیشه-سرامیک زیست فعال است که بر اساس شرایط بیمار انتخاب می‌شوند. علاوه بر این، از پلی‌اترترکتون (PEEK)، تیتانیوم و آلوگرافت (به عنوان فاصله‌ساز دهانه) نیز می‌توان استفاده کرد.

میزان تاثیرگذاری جراحی میکروسکوپی دیسک گردن

تحقیقات نشان می­‌دهند که جراحی کم‌تهاجم دیسک گردن به شیوه­ میکروسکوپی دارای درصد بالایی از رضایت بیماران است. داده­‌های علمی، موفقیت این جراحی به میزان ۹۰ درصد را نشان می‌دهند (منبع ۲)(منبع ۳)(منبع۴). این نتایج عمدتا بر مزایای اصلی روش کم‌تهاجم میکروسکوپی تاکید می­‌کنند. جراحی میکروسکوپی دیسک گردن در ارائه راه­‌حلی پایدار برای بهبود درد ناشی از فتق دیسک، بسیار موفق عمل می‌کند. هدف اصلی این جراحی، درمان و رسیدگی به عامل اصلی درد است که منجر به ارائه راه‌حلی دائمی­‌تر در مقایسه با تسکین موقت درد توسط دارو و فیزیوتراپی خواهد شد.

مراقبت‌های لازم پس از جراحی

عوارض جراحی میکروسکوپی دیسک گردن

در این روش نیز مانند سایر روش­‌های جراحی، مراقبت­‌های بعد از عمل بسیار مهم است و بخشی از موفقیت و تاثیرگذاری عمل به این مرحله بستگی دارد. دروان نقاهت معمولا ۴ الی ۶ هفته طول می­‌کشد و ممکن است پس از چند هفته، عکس‌برداری اشعه ایکس برای نظارت دقیق بر روند بهبودی نیز تجویز شود. پس از جراحی میکروسکوپی دیسک گردن، بیماران برای حصول اطمینان از بهبودی کامل و سریع به مراقبت­‌های مناسب نیاز دارند. نکات مهمی که پس از جراحی باید به آنها توجه داشته باشید شامل:

 • واکنش‌های موقت پس از جراحی: بیماران ممکن است عوارض جانبی موقتی مانند اشکال در بلع، گرفتگی صدا و درد در قاعده گردن و بین تیغه‌های شانه را تجربه کنند. این عوارض معمولا بین ۲ تا ۵ روز پس از جراحی به اوج خود می­‌رسند و سپس فروکش می­‌کنند.
 • تغییر در حالت خواب: ممکن است به بیماران توصیه شود که در ۵ روز اول پس از جراحی و هنگام استراحت، ارتفاع سر خود را با قرار دادن بالش‌های اضافی افزایش دهند.
 • محدودیت‌­های حرکتی: بیماران باید تا چند هفته پس از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین و خم شدن پرهیز کنند.
 • محدودیت در انجام فعالیت‌­های روزمره: معمولا چند هفته طول می­‌کشد تا بیماران بتوانند فعالیت­‌های ساده­‌ای مانند امور سبک منزل، کارهای اداری یا پیاده‌روی طولانی‌­تر را انجام دهند.
 • بازگشت به کار: ممکن است چند ماه یا بیشتر طول بکشد تا بیماران بتوانند به محل کار خود (خصوصا کارهای سنگین) بازگردند و اجازه ورزش یا انجام فعالیت­‌های شدید بدنی را داشته باشند.
 • ممنوعیت موقت رانندگی: به بیشتر بیماران توصیه می­‌شود که برای مدت مشخصی پس از جراحی رانندگی نکنند؛ به خصوص اگر از کولار گردنی استفاده می‌کنند و یا حرکت گردن آنها محدود شده است. رانندگی تا زمانی که جراح و متخصص دستور دیگری بدهد، باید محدود شود.

عوارض احتمالی جراحی

عوارض جراحی میکروسکوپی دیسک گردن

عوارض جانبی جراحی میکروسکوپی دیسک گردن مانند اکثر عوارض معمول در جراحی است، با اینکه عوارض احتمالی جراحی میکروسکوپی دیسک گردن به‌ندرت در بیماران مشاهده می‌­شود اما آگاهی از آنها برای بیمار ضروری است که برخی از آنها شامل:

 • آسیب­‌های عصبی: خطر آسیب­‌های عصبی (از قبیل نشت دورال و آسیب جزئی نخاعی) در طول عمل جراحی مانند سایر جراحی­‌های مربوط به ستون فقرات وجود دارد اما احتمال بروز آنها به‌خصوص در روش میکرودیسککتومی بسیار نادر است.
 • عفونت: مانند هر روش جراحی دیگری، خطر عفونت در محل جراحی وجود دارد که ممکن است نیاز به درمان آنتی بیوتیکی داشته باشد.
 • خونریزی: خونریزی بیش از حد در حین یا بعد از جراحی یک عارضه بالقوه است که ممکن است نیاز به مداخله داشته باشد. با این حال احتمال بروز آن بسیار پایین بوده و خطر حادی محسوب نمی­‌شود.
 • تداوم درد: برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی، درد مداوم یا مکرر را تجربه کنند که ممکن است نیاز به درمان یا مداخله بیشتر داشته باشد.

اگرچه این عوارض ممکن است بطور بالقوه رخ دهند، اما بسیار نادر هستند. بیماران باید پیش از انجام جراحی میکروسکوپی دیسک گردن درباره خطرات و عوارض احتمالی آن با پزشک متخصص صحبت کنند و مراقبت­‌های بعد از عمل را به دقت انجام دهند تا احتمال بروز این عوارض به حداقل ممکن برسد.

اگر بیمار پس از جراحی دچار علائمی مانند درد در قفسه سینه، مشکلات تنفسی، وخامت ناگهانی دردهای عصبی و سایر مشکلات حاد شود باید با اورژانس و یا مطب پزشک خود تماس بگیرد؛ به‌خصوص هنگامی که درد با دارو کنترل نمی‌شود و به سرعت در حال شدت گرفتن است. این درد اگر همراه با گزگز، بی‌حسی، از دست دادن کنترل روده، مثانه یا تعادل باشد، بسیار مهم است. بیمارانی که دارای درد شدید در محل جراحی، ترشح از زخم و تب هستند نیز باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

روش­‌های جلوگیری و کاهش عوارض احتمالی

به منظور کاهش خطرات جانبی جراحی میکروسکوپی دیسک گردن، اقدامات متعددی را می­‌توان برای بهینه‌سازی روند جراحی و مراقبت­‌های بعد از عمل انجام داد. چندین اقدام مهم برای جلوگیری از بروز عوارض احتمالی شامل:

 • انجام دقیق مراقبت­‌های قبل از عمل جراحی: اقداماتی از قبیل ترک سیگار، کنترل دقیق میزان قند خون، مدیریت سوء تغذیه و چاقی می­‌تواند به کاهش خطر عوارض بعد از عمل از جمله عفونت کمک شایانی کند.
 • انتخاب روند جراحی مناسب: استفاده از روش‌های کم‌تهاجم مانند جراحی میکروسکوپی در مقایسه با جراحی باز می‌­تواند به کاهش آسیب بافتی، خونریزی و بروز عوارض جانبی کمک بسیاری کند.
 • آموزش بیمار: ارائه آموزش جامع قبل و بعد از عمل جراحی به بیماران با هدف درک روش، مدیریت انتظارات و رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از جراحی به تسریع روند بهبودی آنها کمک می‌کند.
 • رعایت دقیق پروتکل‌­های پیشگیری از عفونت: غربالگری و بهینه‌­سازی قبل از عمل و همچنین رعایت تکنیک­‌های استریل مناسب در حین جراحی می­‌تواند به کاهش خطر عفونت‌­های بعد از عمل کمک شایانی کند.
 • مراقبت­‌های مناسب پس از عمل: رعایت محدودیت­‌های مربوط به فعالیت بدنی، فیزیوتراپی و نظارت دقیق بر نشانه‌های بروز عوارض برای به حداقل رساندن خطرات و ارتقای بهبودی مطلوب بیمار ضروری است.

هزینه جراحی میکروسکوپی دیسک گردن

هزینه جراحی میکروسکوپی دیسک گردن بر اساس عواملی مانند روش استفاده شده توسط جراح، نوع ایمپلنت مورد استفاده، محل جراحی، بیمارستان و پوشش بیمه متفاوت خواهد بود. جهت کسب اطلاع دقیق از هزینه‌های جراحی با پزشک متخصص و شرکت بیمه­ خود صحبت کنید.

کلام آخر

جراحی میکروسکوپی دیسک گردن یا میکرودیسککتومی یک روش کم‌تهاجم برای درمان فتق دیسک گردن است. این تکنیک جراحی شامل استفاده از میکروسکوپ و ابزارهای تخصصی برای برداشتن قسمت آسیب‌دیده­ دیسک است که منجر به آسیب بافتی کمتر، کاهش درد پس از عمل و مدت زمان بهبودی سریع‌تر در مقایسه با جراحی باز می‌شود. تجربیات کلینیکی نشان می­‌دهند که جراحی میکروسکوپی دیسک گردن یک گزینه درمانی ایمن و موثر برای درمان عارضه­‌های مربوط به دیسک گردن محسوب می‌شود که نتایج آن با جراحی باز، قابل مقایسه است. با این حال، مانند هر روش جراحی دیگر، خطرات و عوارض بالقوه­‌ای وجود دارد که باید به دقت در نظر گرفته شوند. بطور کلی، جراحی میکروسکوپی دیسک گردن یک روش درمانی جایگزین مناسب فتق دیسک گردن در مقابل جراحی باز است که پتانسیل بسیار بالایی در بهبودی کامل و افزایش کیفیت زندگی بیمار دارد.

سوالات متداول

چه علائمی سبب می‌شوند تا پزشک انجام جراحی میکرودیسککتومی گردن را توصیه کند؟

علائمی شامل درد خفیف، متوسط یا شدید در اطراف گردن، بازو و قسمت بالای کمر باعث می‌شوند که پزشک انجام جراحی میکرودیسککتومی گردن را توصیه کند. همچنین علائمی مانند بی­حسی و سوزن سوزن شدن نیز در برخی بیماران دیده شود. بر اساس شدت فشار روی اعصاب، درد ممکن است به تدریج در برخی بیماران پیشرفت کرده و پزشک را ملزم به انجام جراحی کند.

میزان موفقیت جراحی میکروسکوپی دیسک گردن چقدر است؟

میزان موفقیت جراحی میکروسکوپی دیسک گردن در مطالعات بالینی کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد بررسی قرار گرفته است که موفقیت ۹۰ درصدی آن را نشان می‌دهند. بیش از ۹۵ درصد از بیمارانی که جراحی تعویض دیسک گردن را انجام دادند و ۸۸ درصد از بیمارانی که تحت میکرودیسککتومی و فیوژن قدامی گردن قرار گرفتند، در طول هفت سال بررسی، رضایت بالایی را گزارش کرده­‌اند (منبع ۲)(منبع ۳)(منبع۴).

جراحی میکرودیسککتومی گردن چقدر طول می­‌کشد؟

بر اساس شرایط بیمار و ناحیه تحت عمل، جراحی ممکن است بین ۲ الی ۶ ساعت طول بکشد.

زمان نقاهت جراحی میکروسکوپی دیسک گردن چقدر است؟

زمان بهبودی دقیق جراحی میکروسکوپی دیسک گردن متفاوت است، اما بیماران تحت جراحی میکروسکوپی معمولا بهبودی سریع‌تری را در مقایسه با جراحی باز تجربه می‌کنند. اکثر بیماران می­‌توانند چند ساعت پس از جراحی به منزل بروند اما دوره بهبودی کامل بر اساس شرایط بیمار و روند جراحی ممکن است از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد.

وجود چه علائمی پس از جراحی میکرودیسککتومی به مداخله­ فوری پزشکی نیاز دارد؟

بیمارانی که دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس و تشدید نقص عصبی در هر یک از اندام‌ها می‌شوند؛ بخصوص هنگامی که درد با دارو کنترل نمی‌شود و به سرعت نیز افزایش پیدا می‌کند به مداخله پزشکی فوری نیاز دارند. این درد به ویژه اگر همراه با گزگز، بی‌حسی، از دست دادن کنترل روده، مثانه یا تعادل باشد، بسیار مهم است و باید فورا به پزشک متخصص یا به اورژانس بیمارستان مراجعه شود.

آیا ممکن است پس از میکرودیسککتومی نیاز به جراحی مجدد داشته باشم؟

در برخی موارد نادر، بیماران ممکن است به جراحی­‌های بیشتری نیاز داشته باشند. این جراحی­‌های مجدد، عمدتا به دلیل عدم موفقیت همجوشی استخوانی، ناموفق بودن روش اولیه و یا شکسته شدن ایمپلنت انجام می­‌شوند. گاهی پس از چندین سال، برخی بیماران ممکن است در نواحی مجاور دچار آرتروز شوند که در موارد شدید، انجام جراحی مجدد توصیه می‌­شود.

چه مقدار از استخوان در جراحی میکروسکوپی دیسک گردن برداشته می­‌شود؟

در جراحی کم‌تهاجم به روش میکروسکوپی، مقدار بسیار کمی از استخوان بر اساس شرایط بیمار برداشته می­‌شود تا کانالی جهت رسیدن به عصب و دیسک ایجاد شود و دیسککتومی برداشته شود. مقدار تقریبی استخوان برداشته شده در جراحی میکروسکوپی حدود دو سوم دیسک گزارش شده است (منبع ۴).

چه مدت بعد از عمل جراحی می‌­توانم فیزیوتراپی را شروع کنم؟

بیماران تا دو هفته پس از جراحی نیازی به انجام فیزیوتراپی ندارند. دو هفته بعد از جراحی و معاینه مجدد، پزشک درباره­ نیاز بیمار به فیزیوتراپی تصمیم­‌گیری می‌کند. معمولا اکثر بیماران پس از جراحی به فیزیوتراپی نیازی ندارند.

آیا برای انجام جراحی میکرودیسککتومی باید سیگار را ترک کنم؟

بله، برای بیمارانی که تحت عمل جراحی میکروسکوپی دیسک گردن قرار می­‌گیرند باید دو الی چهار هفته پیش از جراحی، سیگار را ترک کنند. سیگار کشیدن برای التیام استخوان‌ها مضر است و روند جوش خوردن استخوان را مختل می‌­کند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که استفاده از چسب نیکوتین به جای سیگار، همان اثرات مضر را خواهد داشت.

کیفیت زندگی پس از جراحی میکروسکوپی دیسک گردن چگونه است؟

زندگی پس از یک یا دو سطح همجوشی دیسک گردن، معمولا مانند قبل از جراحی، طبیعی خواهد بود. گاهی اوقات، بیماران ممکن است محدودیت حرکتی داشته باشند و گاهی اوقات در ناحیه گردن درد خفیفی را تجربه کنند.

 آیا انجام این جراحی را برای یک فرد ۲۶ ساله توصیه می­‌کنید؟

توصیه جراحی برای یک فرد ۲۶ ساله پس از بررسی­‌هایی مانند اشعه ایکس، MRI و سی‌تی اسکن انجام می‌­شود. اگر بیمار تمام روش­‌های غیرجراحی را امتحان کرده و نتیجه نگرفته باشد، جراحی انجام می‌شود و جراح باید سعی کند تا حد امکان دیسک را دست نخورده نگه دارد.

احتمال عدم موفقیت جراحی میکروسکوپی دیسک گردن چقدر است؟

امکان شکست در جراحی دیسک گردن بسیار پایین است و به‌ندرت اتفاق می‌افتد. در این حالت ممکن است بیمار با عوارضی نظیر درد مداوم در گردن و بازوها یا تشدید علائم مواجه شود. در این موارد بررسی‌­های بیشتری انجام می‌شود تا علت علائم و دلیل نارسایی مشخص شود. اگر علائم با اقدامات درمانی غیرجراحی برطرف نشود یا علائم به تدریج  تشدید شوند، بیماران ممکن است به جراحی مجدد نیاز داشته باشند.

لزوم استفاده از ایمپلنت در جراحی میکروسکوپی دیسک گردن چیست؟

جراحی دیسک گردن با کاشت ایمپلنت مصنوعی برای فعال نگه داشتن حرکت در بخش گردنی ستون فقرات انجام می­‌شود. درحالی که در جراحی فیوژن یک بخش استخوانی به کمک پیچ­‌ها و استندهای خاصی همجوشی خواهد شد. هنگامی که از روش فیوژن استفاده می‌­شود، حرکات اضافی بسیار محدودی در سطوح بالا و پایین به وجود می‌آید که ممکن است منجر به انحراف یا بروز مشکلات بعدی شود. استفاده از ایمپلنت دیسک مصنوعی برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات است.

اگر در طول عمل جراحی میکروسکوپی دیسک گردن، پزشک با مشکل غیرمنتظره‌­ای در ناحیه جراحی مواجه شود، چه اتفاقی می­‌افتد؟

معمولا تمامی گزینه‌­های احتمالی، پیش از جراحی با بیمار در میان گذاشته می­‌شود. اگر مورد غیرمنتظره‌ای پیش بیاید، معمولا این موضوع به بستگان بیمار اطلاع داده می‌شود و در مورد گزینه‌های درمانی مناسب گفتگو خواهد شد و در نهایت نیز مطابق با خواسته‌ بستگان او، بیمار عمل می­‌شود.

کدام داروهای مسکن در جراحی میکروسکوپی دیسک گردن تجویز می‌­شوند؟

به بیمارانی که تحت عمل جراحی میکروسکوپی دیسک گردن قرار می­‌گیرند، مقداری داروی مسکن برای تسکین درد تجویز می­‌شود. بیمارانی که دارای درد حاد هستند با داروهای مسکن حاوی مخدر درمان می‌شوند که خوشبختانه اغلب منجر به اعتیاد نمی‌شوند.

بعد از جراحی، بیمار هر چند وقت یک بار باید توسط پزشک خود ویزیت شود؟

بیماران معمولا دو هفته، شش هفته، سه ماه، شش ماه و یک سال پس از جراحی ویزیت می­‌شوند.

محدودیت­‌های بعد از جراحی میکروسکوپی دیسک گردن چیست و چه مدت ادامه خواهند داشت؟

بیمارانی که تحت عمل جراحی دیسک گردن قرار می‌گیرند، معمولا از نظر فعالیت فیزیکی و همچنین میزان و نوع کاری که می‌توانند انجام دهند، دارای محدودیت‌هایی هستند. این محدودیت‌ها اغلب با پیشرفت درمانی بیمار و در مرحله بهبودی کاهش پیدا می‌کنند. بهبود کامل استخوان معمولا حدود سه ماه طول می‌کشد و بعد از این دوره، بیمار با دستور پزشک (بسته به میزان بهبودی و از بین رفتن علائم) مجاز است به تدریج و بدون محدودیت فعالیت کند.

آیا می­‌توان با اتخاذ تدابیری از نیاز به عمل جراحی دیسک گردن جلوگیری کرد؟

جراحی معمولا اولین قدم برای درمان دیسک گردن نیست و پزشک ممکن است فیزیوتراپی و روش­‌های دیگر را توصیه کند. بیمارانی که تشدید سریع علائم عصبی مانند ضعف، درگیری روده یا مثانه و یا مشکلات حرکتی را تجربه می‌­کنند، کاندیدای جراحی­‌های فوری یا اورژانسی هستند تا از بروز مشکلات برگشت‌ناپذیر برای آنان اجتناب شود.

فهرست مطالب

رزرو نوبت

شنبه تا چهارشنبه - از 10 الی 18

تماس با مطب