جراحی و آندوسکوپی مغز

جراحی و آندوسکوپی مغز

جراحی و آندوسکوپی مغز روشی جدید است؛ که به وسیله ی آن سلول های سرطانی و تومورهای مغزی را از بین می برند. تفاوت این روش، با روش های قبلی جراحی تومور مغزی، که به جراحی های مغز بار معروف هستند؛ این است؛ که در این شیوه دیگر نیازی به شکافتن جمجه ی بیمار برای خارج کردن تومور نیست. در جراحی های معمولی نیاز است؛ جراح منطقه ی وسیعی از پوست سر و جمجه را بشکافد و پس از پیدا کردن مکان دقیق تومور، آن را با ابزارهای خاصی خارج و یا تخلیه نماید. جراحی آندوسکوپی مغز جزء رویکردهای درمانی جدید بوده؛ و می توان به وسیله ی آن به راحتی انواع تومورهای بدخیم و خوش خیم را از بین برد و آسیب ها و اختلالات بافت مغزی را درمان نمود.

تومور مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

تومور مغزی چیست؟ گاهی اوقات به وجود آمدن اختلال در روند تقسیم های سلولی بافت مغز، باعث می شود؛ که این سلول ها به طور بی رویه ای تقسیم شوند و مجموعه ای از سلول های غیرطبیعی را به شکل یک توده در بافت مغز ایجاد کنند. این توده ها یا از نوع بدخیم و سرطانی هستند و یا از نوع خوش خیم و غیر سرطانی می باشند. در هر صورت ادامه ی رشد این سلول ها باعث ایجاد فشار در داخل جمجه و آسیب به بافت مغز می گردد؛ که این شرایط می تواند زندگی فرد را تهدید کند. بنابراین باید سریعا نسبت به برداشتن این توده ها اقدام نمود. مراجعین عزیز می توانند جهت گرفتن ویزیت از دکتر مرشد با شماره تماس های درج شده در وب سایت تماس حاصل نمایند.

تومورهای مغزی دارای دو نوع اولیه و ثانویه می باشند یا به عبارتی تومورهای مغزی خوش خیم و بد خیم. نوع اولیه ی تومور های مغزی که معمولا خوش خیم هستند؛ پس از به وجود آمدن در مغز، در آن باقی می مانند و نمی توانند به اندام های دیگر جا به جا شوند. نوع ثانویه این تومورها می توانند به بافت ها و اندام های دیگر رفته و در آن جا به رشد خود ادامه دهند. این توده ها به دلیل بدخیم بودن باید سریعا توسط جراح مغز و اعصاب جراحی شده و برداشته شوند.

علائم این تومورها به مکان رشد و سایز آن ها بستگی دارد. برخی از این تومورها مستقیما به بافت مغز حمله می کنند و آن را از بین می برند. ولی برخی دیگر به بافت ها و اندام های اطراف خود مثل شبکیه چشم فشار وارد می کنند و باعث اختلال در عملکرد آن ها می شوند. برخی از علائم این تومورها عبارتند از: استفراغ، بروز تغییرات و اختلالاتی در بینایی مانند تار شدن دید، سردرد مداوم، اختلال در عملکردهای ذهنی، اختلال در حرکات بدنی، ضعف در قسمت هایی از صورت و اندام های مختلف

جراحی و آندوسکوپی مغز چگونه انجام می شود؟

جراحی و آندوسکوپی مغز، از روش های کم تهاجمی و جدید برای برداشتن تومورهای مغزی و درمان آسیب های مغزی است. این جراحی امکان شناسایی و درمان انواع تومورهای موجود در اعماق مغز را، بدون استفاده از روش های سنتی و باز گذشته فراهم می کند.

در این رویکرد جدید درمانی، یک لوله ی نازک و باریک به نام آندوسکوپ را یا از طریق بینی و یا یک یا دو شکاف کوچک در جمجمه به داخل مغز و منطقه ی مورد نظر می فرستند. دوربینی که به سر این لوله متصل است؛ روی یک مانیتور تصاویر و ویدیوهای دقیقی را از مکان مشخص شده در مغز نشان می دهد؛ بنابراین جراح مغز و اعصاب به طور دقیق می تواند محل توده را مشاهده نماید. و از این تصاویر برای حذف تومور و یا ترمیم بافت آسیب دیده مغز با استفاده از ابزارهای تخصصی کمک بگیرد. در این جراحی، جراح جمجه را نمی شکافد و آندوسکوپ را از طریق مجاری طبیعی مانند بینی و سینوس ها به داخل مغز می فرستد.

عوارض جراحی و آندوسکوپی مغز

عوارض جراحی و آندوسکوپی مغز:

آندوسکوپی و عمل جراحی تومور مغزی، مانند هر عمل جراحی ممکن است؛ عوارض و مشکلاتی را برای بیمار به همراه داشته باشد. بنابراین اطلاع یافتن بیمار از این عوارض احتمالی می تواند به آماده شدن او نسبت به شرایط احتمالی بعد از عمل کمک زیادی کند. برخی از این عوارض احتمالی عبارتند از:

 • بروز عفونت در محل برش و یا داخل مغز
 • به وجود آمدن اختلالات دائمی و یا موقتی در عملکردهای حرکتی و حسی مثل حافظه، بینایی، حرف زدن، هماهنگی، تعادل و…
 • لخته شدن خون
 • بروز خونریزی
 • ایجاد تورم
 • بروز تشنج
 • رفتن در کما
 • سکته کردن

اگرچه این عوارض احتمالی بعد از عمل خیلی نادر هستند و به ندرت پیش می آیند. اما نیاز است؛ که بیمار و پزشک هر دو از این خطرات احتمالی اطلاع پیدا کنند تا جلوی به وجود آمدن مشکلات جدی بعدی گرفته شود. روش جراحی آندوسکوپی مغز به دلیل ورود آندوسکوپ از طریق بینی به داخل مغز، نسبت به روش‌های قدیمی جراحی باز مغز، همراه با درد بیشتری برای بیمار می باشد. و ممکن است باعث تحریک ناحیه بینی و احساس درد ناخوشایندی برای بیمار شود. اما این دردها گذرا و موقتی می باشند و خیلی زود بعد از عمل برطرف می شوند. در جراحی باز مغز، از بیهوشی عمومی استفاده شده و قسمتی از جمجمه و پوست سر شکافته می شود؛ در نتیجه بیمار بعد از به هوش آمدن ممکن است احساس درد کمتری داشته باشد. البته در روش آندوسکوپی به دلیل این که بخیه و شکافی برای ترمیم شدن وجود ندارد دوره ی درمان همراه با درد کمتری است و خیلی سریع تر و راحت تر طی می شود.

جراحی و آندوسکوپی مغز چه مزیت هایی دارد؟

جراحی و آندوسکوپی مغز چه مزیت هایی دارد؟

این روش مزیت‌های بی شماری برای بیماران دارد. این روش، نسبت به روشهای دیگر مانند روش های باز که تهاجمی هستند؛ کم تهاجمی تر می باشد. جراحی و آندوسکوپی مغز، نسبت به روش های جراحی باز که در آن منطقه وسیعی از جمجمه و پوست سر توسط جراحی مورد برش قرار می گیرد؛ بدون برش و بخیه می باشد در نتیجه روند بهبودی سریع تری دارد. اگرچه نتیجه این عمل جراحی به عواملی مانند وضعیت بیمار، سن او، وضعیت پزشکی او و بسیاری از فاکتورهای دیگر بستگی دارد. برخی از مزیت های این روش عبارتند از:

 • داشتن دوره بهبودی کوتاه‌تر نسبت به جراحی باز مغز
 • احتمال کمتر بروز آسیب های مغزی حین عمل
 • کم تهاجمی بودن که باعث می‌شود؛ بیمار درد کمتری را بعد از عمل تجربه کند.
 • داشتن عوارض جانبی کم تر برای بیمار
 • کمتر بودن زمان بستری بیمار در بیمارستان و کم تر بودن زمان پیگیری وضعیت بیمار بعد از عمل
 • ساده بودن شیوه ی انجام آن و کم بودن زمان مورد نیاز برای جراحی
 • کاهش احتمال بروز آسیب و اختلال در بافتهای اطراف منطقه آسیب دیده مغز

یکی از مزیت های دیگر این روش که مربوط به زیبایی می باشد‌. این است که این روش به دلیل اینکه بدون برش در جمجمه انجام می شود بنابراین نیاز به تراشیدن مو ندارد و جای زخمی بعد از عمل باقی نمی ماند.

روش انجام جراحی و آندوسکوپی مغز به چه صورت است؟

در این روش جراح لوله ی آندوسکوپ را از طریق مجاری طبیعی مانند بینی و یا ایجاد یک سوراخ کوچک در جمجمه برای برداشتن و درمان تومورها به داخل بافت مغز می فرستد. دوربین متصل به سر آندوسکوپ، تصاویر مغز را به طور دقیق و همراه با جزئیات زیاد روی یک مانیتور نشان می‌دهد؛ بنابراین جراح، این آندوسکوپ را تا رسیدن به محل مورد نظر هدایت می‌کند. ادامه روند این جراحی که شامل خارج کردن توده ها و درمان آسیب های مغزی است؛ همانند جراحی باز مغز است. ولی جراح از ابزارهای ویژه ای در این جراحی استفاده می کند که احتمال ایجاد آسیب را به حداقل می رساند.

در این روش تصویر بافت مورد نظر با بزرگنمایی بیشتر از صد بار در مانیتور به نمایش گذاشته می شود. هدف این جراحی، کم کردن احتمال آسیب به بافت های اطراف در حین جراحی مغز می باشد. این روش را می توان برای درمان مشکلات و آسیب ها در اندام های مختلف بدن مانند اختلالات ستون فقرات نیز استفاده کرد.

موارد استفاده از جراحی و آندوسکوپی مغز

این شیوه برای درمان و خارج کردن تومورهای مغزی عمیق، هیدروسفالی انسدادی، نمونه برداری ها (بیوپسی)، برداشتن انواع کیست های مایع، تومورهایی که در پایه جمجمه وجود دارند مانند تومورهای موجود در هیپوفیز مغز، مننژیوما و کرانیوفارنژیوما مورد استفاده قرار می گیرد. این روش با داشتن کم ترین حالت تهاجمی به جراحان مغز و اعصاب توانایی شناسایی و درمان آسیب ها و تومورهای موجود در عمق مغز را می دهد. لوله ی آندوسکوپ می توانند در گوشه ها و مناطق کور که امکان مشاهده آن ها در جراحی باز وجود ندارد نفوذ کند و با بزرگنمایی این مناطق امکان برداشت تومورها را در زیر میکروسکوپ برای جراح مغز و اعصاب فراهم نماید.

در سال های اخیر، پیشرفت های زیادی در زمینه فناوری های حوزه پزشکی صورت گرفته است؛ که یکی از آن ها تولید انواعی از آندوسکوپ ها با اندازه ی کوچک تر، منبع های نوری قوی تر و وضوح تصاویر بالاتر بوده است؛ که کارایی آن ها را نسبت به گذشته بسیار بیشتر کرده است. این پیشرفت ها باعث به وجود آمدن تغییرات زیادی در جراحی های آندوسکوپی مغز و ستون فقرات و مشکلات و اختلالات موجود در مغز کودکان و بزرگسالان گردیده است. به همین دلیل این روش جایگزین روش های قدیمی و سنتی شده است و جراحان و متخصصان مغز و اعصاب این شیوه را بیشتر استفاده می کنند.

فهرست مطالب

رزرو نوبت

شنبه تا چهارشنبه - از 10 الی 18

تماس با مطب