عمل جراحی میکروسکوپی دیسک کمر چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی میکروسکوپی دیسک کمر چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی میکروسکوپی دیسک کمر بهترین روش برای درمان دیسک بیرون‌زده است. در این جراحی کم‌تهاجمی، جراح با استفاده از میکروسکوپ و ایجاد یک برش بسیار کوچک در سطح پوست کمر به دیسک بیرون‌زده دسترسی پیدا کرده و آن را از دیسک خارج می‌کند. انجام این جراحی به تمام افرادی که دیسک کمر دارند و به دنبال درمان آن هستند، توصیه می‌شود. از مزایای این روش جراحی می‌توانیم به بهبودی سریع، عوارض پایین و موفقیت بالای آن اشاره کنیم. مراقبت صحیح پس از عمل جراحی، تاثیر بسزایی بر موفقیت‌آمیز بودن آن دارد. به طور کلی، جراحی میکروسکوپی اولین و بهترین گزینه برای درمان دیسک کمر محسوب می‌شود.

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر چیست؟

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر چیست؟

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر یا میکرودیسککتومی (Microdiscectomy)، یک روش کم تهاجم برای درمان دیسک کمر و خارج کردن یک بخش یا تمام دیسک بیرون زده است. این جراحی تنها با ایجاد یک برش کوچک در پشت کمر صورت می‌گیرد که منجر به حداقل آسیب به بافت‌ها می‌شود. پس از انجام این جراحی، بسیاری از افراد به سرعت تسکین درد کمر را تجربه می‌کنند و با درد کمتری به منزل بازمی‌گردند. جراحی میکروسکوپی دیسک کمر توسط جراح دیسک و ستون فقرات انجام می‌شود و دارای درصد موفقیت نسبتا بالایی، به‌خصوص در تسکین دردهای سیاتیکی پا است. دوره نقاهت این جراحی نیز در مقایسه با سایر جراحی‌های تهاجمی بسیار کوتاه است و فرد بسیار زودتر می‌تواند به روند زندگی طبیعی و روزمره خود بازگردد. باید توجه داشته باشید که در مقایسه با جراحی‌های تهاجمی‌تر، میکرودیسککتومی جهت به حداقل رساندن برش روی پوست، کاهش عوارض پس از جراحی و تسریع روند بهبود انجام می‌شود.

تفاوت جراحی میکروسکوپی با دیسککتومی باز

تفاوت جراحی میکروسکوپی با دیسککتومی باز

امروزه اولین روش جراحی پیشنهادی برای درمان دیسک کمر، جراحی میکروسکوپی است. در گذشته معمولاً جراحی دیسککتومی باز پیشنهاد می‌شد که دوره نقاهت بسیار طولانی و عوارض بسیار بالایی داشت. با ایجاد روش‌های جدیدتر و پیشرفت ابزارهای جراحی، دیگر نیازی به انجام جراحی باز دیسک کمر نیست و صرفاً از جراحی میکروسکوپی برای درمان دیسک کمر استفاده می‌شود. در جراحی باز برای خارج کردن بخش بیرون‌زده از دیسک، برش بسیار بزرگی در پوست ایجاد و در نتیجه آن به بافت‌های بدن آسیب وارد می‌شد. برخی از عوارض جراحی باز دیسک کمر شامل آسیب‌های عصبی، نشت مایع نخاعی و آسیب به بافت‌های اطراف ستون فقرات است. به دلیل نبود این عوارض در جراحی میکروسکوپی، می‌توان از آن به عنوان یکی از امن‌ترین جراحی‌های دیسک کمر یاد کرد. تحقیقات گسترده نشان داده که جراحی میکروسکوپی دیسک کمر در بهبود درد پا، ناتوانی عملکردی و کیفیت زندگی نسبت به سایر روش‌های جراحی مؤثرتر ظاهر شده است (منبع).

میزان موفقیت جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر موفقیت بسیار بالایی در درمان علائم ناشی از دیسک کمر دارد و افرادی که این جراحی را انجام می‌دهند می‌توانند با سرعت بیشتری، نسبت به افرادی که سایر جراحی‌های دیسک کمر را انجام می‌دهند، به سطح عادی فعالیت بازگردند (منبع). معمولاً پزشکان به افراد دارای دیسک کمر توصیه می‌کنند تا هر چه سریع‌تر برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دیسک و عصب این جراحی را انجام دهند. تحقیقات نشان داده است که حدود ۸۴ درصد جراحی‌های میکروسکوپی انجام شده با موفقیت همراه بوده‌اند و فقط در ۳ تا ۱۰ درصد موارد علائم دیسک کمر همچنان پس از درمان باقی مانده‌اند (منبع ۱، منبع ۲).

انواع دیسک‌هایی که با جراحی میکروسکوپی درمان می‌شوند

تمامی انواع دیسک کمر می‌توانند با جراحی میکروسکوپی درمان شوند. دیسک کمر معمولاً به سه روش می‌تواند دچار فتق شود. این سه روش عبارت‌اند از:

 • بیرون‌زدگی دیسک: این نوع خفیف فتق دیسک است که در آن مواد داخل دیسک فقط از جای خود بیرون زده‌اند و به عصب فشار وارد می‌کنند.
 • پارگی دیسک: در برخی موارد با حاد شدن شرایط دیسک و افزایش بیرون‌زدگی، دیسک پاره شده و مایع درون آن از دیسک خارج می‌شود.
 • جداشدن دیسک: در این نوع از فتق دیسک، مایع درون دیسک پس از خارج شدن، از سایر مواد ژلاتینی داخل دیسک جدا شده است.

همچنین برخی از این انواع فتق دیسک کمر می‌توانند باعث فشار به مرکز مهره‌ها شوند و طناب نخاعی را تحت تأثیر قرار دهند و برخی دیگر نیز می‌توانند به عصب‌های خارجی مانند ریشه عصبی پا فشار وارد کنند.

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر برای چه افرادی مناسب است؟

تمام افرادی که دیسک کمر دارند و درد و ناراحتی ناشی از فتق دیسک زندگی آن‌ها را دچار مشکل کرده است، کاندیدای جراحی میکروسکوپی دیسک کمر هستند. معمولاً افراد برای درمان دیسک کمر پس از مراجعه به پزشک، ابتدا مدتی تحت درمان‌های غیر جراحی قرار می‌گیرند. این روش‌ها به صورت موقت علائم دیسک را تسکین می‌دهند و در نهایت بیشتر افراد برای درمان دیسک کمر به انجام جراحی میکروسکوپی نیاز پیدا می‌کنند. جراحی‌های باز به دلیل عوارض بسیار بالا و دوره نقاهت طولانی‌مدت دیگر منسوخ شده‌اند و جراحی‌های کم تهاجمی جایگزین آن‌ها شده‌اند. در میان جراحی‌های کم تهاجمی نیز، جراحی میکروسکوپی بهترین روش جراحی دیسک کمر شناخته می‌شود و به تمام افرادی که باید جراحی دیسک کمر انجام دهند توصیه می‌شود.

مزایای جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

انجام جراحی میکروسکوپی مزایای متعددی در مقایسه با سایر جراحی‌ها دارد و به همین دلیل در سال‌های اخیر به یک گزینه جراحی رایج برای درمان دیسک کمر تبدیل شده است. برخی از این مزایای این عمل جراحی عبارت‌اند از:

 • تهاجم کم: جراحی میکروسکوپی دارای تهاجم کمی است و در مقایسه با جراحی‌های باز دیسک کمر به برش کمتری برای دسترسی به دیسک نیاز دارد.
 • دقت بالا: استفاده از میکروسکوپ، دید بهتری از محل دیسک به جراح می‌دهد و دقت جراحی را افزایش خواهد داد. این دقت بالا می‌تواند امکان حذف هدفمند مواد بیرون‌زده دیسک را برای جراح فراهم کند و در عین حال نیز احتمال آسیب به بافت‌های اطراف را کاهش دهد.
 • زمان جراحی کوتاه: این جراحی در مقایسه با سایر جراحی‌ها در زمان بسیار کوتاه‌تری قابل انجام است و حداکثر در یک الی دو ساعت قابل انجام است.
 • زمان بهبودی کوتاه: به دلیل تهاجم پایین و برش کوچک‌تر، زمان بهبودی پس از این جراحی کوتاه است و افراد پس از مدتی می‌توانند به زندگی عادی خود بازگردند.
 • عوارض پایین: برش کوچک در این جراحی به معنای کاهش خونریزی، کاهش احتمال عفونت و کاهش احتمال آسیب به بافت‌های اطراف ستون فقرات است.
 • تسکین سریع درد: پس از انجام جراحی و با برداشتن فشار از روی عصب‌های ستون فقرات، علائم دیسک کمر مانند درد به‌سرعت و به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنند.
 • میزان موفقیت بالا: نتیجه‌بخش بودن این جراحی ثابت شده است و بسیاری از افراد پس از انجام این جراحی به مدت طولانی مشکلات مرتبط با دیسک کمر را تجربه نکرده‌اند (منبع ۱، منبع ۲).

معایب جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

به طور کلی جراحی میکروسکوپی دیسک کمر یک روش ایمن و مؤثر برای درمان فتق دیسک در نظر گرفته می‌شود و معایب بسیار کمی دارد. این جراحی همانند هر جراحی دیگری ممکن است در موارد نادر خونریزی، عفونت، درد جزئی و بی‌حسی موقت در پاها را تجربه کرد. نادر بودن این عوارض باعث شده تا این جراحی به گزینه اول درمان دیسک کمر تبدیل شود. در صورت ماهر بودن جراح، در زمان جراحی تمام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خونریزی و عفونت انجام می‌شود و این می‌تواند نگرانی را در مورد عوارض احتمالی برطرف کند. احساس درد جزئی در محل جراحی طبیعی است و پس از مدتی از بین می‌رود. دچار شدن به بی‌حسی در پاها نیز نشانه‌ی التهاب عصب است که در نتیجه بیرون‌زدگی دیسک کمر به وجود آمده است. مدتی پس از جراحی و با بهبود عصب، این مشکل نیز برطرف می‌شود. البته یکی از معایب جراحی میکروسکوپی به پیچیدگی آن باز می‌گردد. برخی از پزشکان ممکن است دانش، مهارت یا امکانات کافی برای انجام این جراحی را نداشته باشند و به فرد دارای دیسک کمر جراحی باز پیشنهاد کنند. این می‌تواند خطر بروز عوارض جدی را افزایش دهد و باعث شود تا فرد با مشکلات جدیدی روبه‌رو شود.

آمادگی‌های پیش از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

آمادگی پیش از جراحی میکرودیسککتومی می‌تواند از بروز عوارض جراحی پیشگیری کند و روند بهبودی پس از جراحی را نیز آسان‌تر و سریع‌تر سازد. برخی از آمادگی‌های پیش از انجام جراحی میکروسکوپی شامل موارد زیر است:

 • در روز تعیین شده برای جراحی، چیزی نخورید و از آشامیدن مایعات نیز تا حد امکان هم خودداری کنید. البته نوشیدن جرعه‌های کوچک آب به همراه داروهای تجویز شده مانعی ندارد
 • صبح روز جراحی دوش بگیرید
 • لباس راحت و گشاد بپوشید
 • بهتر است که یکی از نزدیکان، شما را همراهی کند
 • درصورتی‌که دیابت دارید، انجام این جراحی را با متخصص غدد خود در میان بگذارید تا تصمیمات لازم در این مورد اتخاذ شود.
 • در صورت ابتلا به دیابت یا سایر بیماری‌ها، آن را از قبل با پزشک خود در میان بگذارید تا تصمیمات لازم اتخاذ شود
 • بهتر است دو تا چهار هفته پیش از جراحی، استعمال دخانیات را متوقف کنید، زیرا سیگار باعث ایجاد اختلال در روند بهبود پس از جراحی می‌شود

روش انجام جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

روش انجام جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

در جراحی میکروسکوپی دیسک کمر به جای ایجاد یک برش بزرگ، جراح با یک برش کوچک و استفاده از میکروسکوپ اقدام به خارج کردن بخش بیرون‌زده دیسک می‌کند. با استفاده از میکروسکوپ، هر دو دست پزشک برای انجام جراحی آزاد است و حتی در صورت لزوم یک پزشک دیگر می‌تواند جراح اول را همراهی کند تا دقت جراحی افزایش یابد. در برخی موارد به جای میکروسکوپ، دوربین کوچکی به نام آندوسکوپ به محل دیسک فرستاده می‌شود تا محل دیسک از طریق مانیتور و از نزدیک مشاهده شود که جراحی آندوسکوپی دیسک کمر نام دارد.

برای انجام جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود و کل فرآیند جراحی معمولا حدود یک الی دو ساعت طول می‌کشد. پس از خارج‌کردن بخشی از دیسک که باعث تحریک یا ملتهب شدن ریشه عصب شده، فشار بلافاصله از روی عصب برداشته می‌شود و فضایی برای بهبودی عصب باز خواهد شد. از آنجایی که در این جراحی تقریبا تمام مفاصل، رباط‌ها و ماهیچه‌ها دست نخورده باقی می‌مانند، این جراحی تغییری در ساختار مکانیکی ستون فقرات فرد ایجاد نمی‌کند. در بیشتر موارد، افرادی که تحت جراحی میکروسکوپی قرار می‌گیرند، همان روز به خانه بازمی‌گردند. پس از ترخیص از بیمارستان، معمولا برای افراد داروی مسکن تجویز می‌شود و همچنین دستورالعمل‌هایی در مورد مراقبت‌های پس از جراحی به آنان داده می‌شود.

مراحل انجام جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

 1. جراح یک برش کوچک حدود یک سانتی‌متری در پشت کمر ایجاد می‌کند.
 2. جراح پس از ایجاد برش روی پوست، ماهیچه‌هایی که در سر راه ستون فقرات قرار گرفته‌اند را کنار می‌زند و یک ابزار کوچک لوله‌ای شکل درون محل جراحی قرار می‌دهد تا دسترسی به ستون فقرات برای جراح فراهم شود.
 3. جراح برای دسترسی به دیسک بخش بسیار کوچکی از مهره کمر را برش می‌دهد که به این فرایند لامینکتومی (Laminectomy) گفته می‌شود. حتی اگر بیرون‌زدگی دیسک باعث تنگی کانال نخاع شده باشد، با انجام لامینکتومی تنگی کانال نیز برطرف می‌شود.
 4. سپس غشایی که اطراف عصب را پوشانده، بریده خواهد شد.
 5. در این مرحله جراح به آرامی با کنار زدن عصب به دیسک دسترسی پیدا می‌کند.
 6. با مشخص‌ شدن بخش بیرون‌زده دیسک، جراح با استفاده از ابزارهای پزشکی، بخش‌هایی از دیسک که بیرون زده است را خارج می‌کند. بخش‌هایی از مواد داخل دیسک که سالم مانده است، در جای خود باقی می‌ماند.
 7. مقدار مواد بیرون‌زده‌ای که از دیسک خارج می‌شود در هر فرد متفاوت است. اگر مقدار زیادی بیرون‌زدگی وجود داشته باشد، به همان اندازه از این مواد خارج می‌شود و اگر مقدار کمی از آن بیرون‌زده باشد نیز همان مقدار کم از دیسک خارج می‌شود.
 8. سپس ماهیچه‌ها به جای خود بازگردانده می‌شوند.
 9. در نهایت برش روی پوست بسته می‌شود.

بهبودی و مراقبت‌های بعد از جراحی میکروسکوپی

افراد پس از جراحی، چند ساعت در مرکز بیمارستان بستری شده و سپس مرخص می‌شوند. در برخی موارد با توجه‌ به شرایط و توانایی فرد برای مراقبت از خود، ممکن است یک یا دو شب در بیمارستان بستری شود. مدتی بعد از جراحی، عصب همچنان ملتهب و حساس است و ممکن است بهبودی کامل این عصب چند ماه طول بکشد. تا زمان بهبودی کامل برخی از علائم مانند بی‌حسی یا احساس ضعف ممکن است ادامه داشته باشد، اما درد ناشی از دیسک کمر پس از جراحی به‌ تدریج بهبود پیدا می‌کند.

احساس سفتی و کاهش محدوده حرکتی کمر پس از جراحی، کاملا طبیعی است و این علائم پس از چند هفته به‌ تدریج کاهش پیدا می‌کنند. تا چند هفته پس از جراحی، ممکن است نشستن یا ایستادن در یک وضعیت برای مدت طولانی سخت باشد و برای تسکین درد به مسکن نیاز داشته باشید. اگر برای شما مسکن تجویز نشده و احساس درد می‌کنید، می‌توانید از پزشک بخواهید برای شما مسکن تجویز کند. پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا مدتی پس از جراحی به یک فیزیوتراپیست جهت تقویت عضلات اطراف ستون فقرات خود مراجعه کنید.

برخی نکات مراقبتی پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر شامل موارد زیر است:

مراقبت از محل جراحی

مراقبت از محل جراحی بعد از جراحی میکروسکوپی

در چند روز ابتدایی مراقبت از محل جراحی، جلوگیری از عوارضی مانند خونریزی و عفونت بسیار مهم است. نکات زیر می‌تواند به بهبود محل برش کمر شما کمک زیادی کند:

 • تا ۴۸ ساعت از شست‌وشوی محل جراحی خودداری کنید
 • محل جراحی را خشک و تمیز نگه دارید
 • از الکل برای شست‌وشو استفاده نکنید. آب ولرم و صابون برای شست‌وشو کافی است
 • پس از شست‌وشو محل جراحی را خشک کنید
 • پانسمان را به مدت ۱۰ روز، حداقل روزی یک‌مرتبه تعویض کنید
 • در صورت مشاهده خونریزی جزئی، پانسمان خود تعویض کنید
 • اگر خونریزی شدید بود حتما به پزشک مراجعه کنید

رژیم غذایی

پس از انجام جراحی می‌توانید به رژیم غذایی عادی خود بازگردید، اما رعایت نکات زیر به تسریع روند بهبودی شما کمک بسیاری می‌کند:

 • پس از عمل جراحی می‌توانید به رژیم غذایی عادی خود بازگردید
 • به اندازه کافی آب بنوشید
 • غذاهای کم‌چرب مصرف کنید
 • غذاهایی مصرف کنید که معده شما را اذیت نمی‌کنند
 • بهتر است غذاهای دارای فیبر بالا (مانند سبزیجات) مصرف کنید تا دچار یبوست نشوید

فعالیت

با وجود اینکه پس از عمل جراحی می‌توانید به‌ آرامی حرکت کنید و راه بروید، اما بهتر است که در انجام مجدد فعالیت‌های روزانه خود عجله نکنید. ممکن است یک الی دو ماه طول بکشد تا بتوانید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید. در زمان بهبودی به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • خستگی و خواب‌آلودگی در چند روز اول پس از جراحی طبیعی است. در این چند روز بهتر است به اندازه کافی استراحت کنید.
 • خواب کافی به بهبودی شما کمک می‌کند.
 • پس از چند روز می‌توانید فعالیت‌های خود را به‌ آرامی و به‌ تدریج شروع کنید.
 • سعی کنید هر روز کمی پیاده‌روی کنید.
 • به تدریج میزان پیاده‌روی خود را افزایش دهید.
 • پیاده‌روی می‌تواند از یبوست جلوگیری کرده، جریان خون را افزایش دهد و از لخته‌شدن خون نیز جلوگیری کند.
 • از بلند کردن هر جسمی کمر شما را تحت فشار قرار می‌دهد، خودداری کنید.
 • بهتر است پس از جراحی حداقل به مدت یک ماه خم شدن و چرخش کمر را محدود کنید.
 • به جای خم‌شدن می‌توانید زانوی خود را برای نشستن، خوابیدن یا برداشتن اجسام سبک خم کنید. خم شدن مکرر می‌تواند باعث تحریک بافت‌های حساس کمر و همچنین بیرون‌زدگی مجدد دیسک کمر شود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. سعی کنید اجسام بیشتر از ۳ یا ۴ کیلوگرم را بلند نکنید.
 • برای انجام کارهایی که ممکن است به کمر شما فشار وارد کنند یا باعث خم شدن و چرخش کمر شما شوند، از دیگران کمک بگیرید.
 • سعی کنید هر ۳۰ دقیقه در حالی که نشسته‌اید یا ایستاده‌اید، وضعیت خود را تغییر دهید. انجام این کار به کاهش فشار بر کمر شما در حین بهبودی کمک می‌کند.
 • به مدت ۲ الی ۴ هفته پس از جراحی، از نشستن یا سوار شدن بیش از ۳۰ دقیقه در ماشین خودداری کنید. اگر مجبور هستید مسافت طولانی‌تری سوار ماشین شوید، به طور مرتب توقف کنید، راه بروید و پاهای خود را دراز کنید.
 • زمان بازگشت به محل کار، به نوع کاری که انجام می‌دهید بستگی دارد. اگر در اداره کار می‌کنید، احتمالا می‌توانید زودتر به سر کار برگردید، اما اگر شغل شما فیزیکی‌تر است، باید با پزشک خود درباره آن صحبت کنید.
 • بعد از یک ماه می‌توانید در استخر راه بروید. آب‌درمانی به بهبود وضعیت شما کمک می‌کند.

پس از جراحی، در صورت مشاهده چه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد؟

احساس درد جزئی در محل جراحی و برخی علائم مانند سفتی کمر در هفته‌های اول پس از جراحی کاملا طبیعی است. با این حال در صورت مشاهده برخی علائم و نشانه‌های زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تب و لرز
 • از دست‌دادن کنترل روده و مثانه
 • حالت تهوع، سرگیجه یا سردرد شدید
 • دردی که با وجود مصرف مسکن بدتر می‌شود
 • مشاهده قرمزی، تورم، خارش یا ترشح در محل برش
 • بی‌حسی یا ضعف در پاها به‌طوری‌ که راه‌ رفتن را برایتان دشوار کند

هزینه جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

هزینه جراحی میکروسکوپی دیسک کمر به عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین دلیل نمی‌توان هزینه دقیق آن را مشخص کرد. هزینه این جراحی با توجه‌ به تخصص پزشک، بیمارستان و محل انجام جراحی، هزینه آزمایشات، داروها و دستمزد دستیاران جراح متفاوت است. همچنین پوشش بیمه و نوع آن می‌تواند در هزینه نهایی جراحی تأثیر داشته باشد. بنابراین بهتر است اگر قصد انجام این جراحی را دارید و درباره هزینه‌های آن نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

نتیجه‌گیری

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر یک عمل کم تهاجم با عوارض پایین، بهبودی سریع و همچنین احتمال موفقیت بالا است. در این جراحی پزشک با استفاده از یک میکروسکوپ و یک برش کوچک به ستون فقرات و دیسک مورد نظر دسترسی پیدا کرده و سپس با ابزارهای مخصوص، بخشی از دیسک که بیرون‌زده است را خارج می‌کند. پس از انجام این جراحی، درد ناشی از دیسک کمر به تدریج از بین می‌رود، اما برخی علائم دیگر مانند احساس ضعف و بی‌حسی در پاها ممکن است همچنان باقی بماند که پس از گذشت دو الی سه ماه، این علائم نیز برطرف می‌شوند. وجود این علائم به این دلیل است که عصب توسط دیسک کمر تحریک و ملتهب شده، به همین دلیل پس از جراحی به چند ماه زمان برای بهبودی کامل نیاز دارد. پس از انجام جراحی امکان ترخیص بیمار وجود دارد و فرد می‌تواند پس از چند روز، پیاده‌روی کوتاه و فعالیت‌های سبک را آغاز کند. البته انجام فعالیت‌های دیگر، حداقل به دو الی سه ماه زمان برای بهبودی کامل نیاز دارد.

سوالات متداول

جراحی میکروسکوپی تا چه اندازه در درمان دیسک کمر موفق است؟

با اینکه خطر عود کردن و بیرون‌زدن مجدد دیسک وجود دارد، اما تحقیقات نشان می‌دهند که حدود ۸۴ درصد افرادی که جراحی میکروسکوپی دیسک کمر انجام می‌دهند، حداقل به مدت ۴ سال علائم دیسک کمر را تجربه نخواهند کرد (منبع). به طور کلی این جراحی نتایج بسیار موفقی داشته است.

آیا پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر احتمال عود وجود دارد؟

تحقیقات نشان داده است که ۳ الی ۱۰ درصد از دیسک‌های تحت جراحی میکروسکوپی ممکن است مجددا عود کنند. در سایر موارد این جراحی موفقیت‌آمیز بوده و مدتی پس از انجام جراحی، علائم دیسک کمر را درمان کرده است (منبع).

آیا جراحی میکروسکوپی دیسک کمر دردناک است؟

فرآیند جراحی با بیهوشی انجام می‌شود و دردی در زمان انجام جراحی احساس نخواهد شد. پس از جراحی نیز درد ممکن است از چند روز تا چند ماه پس از جراحی نیز ادامه داشته باشد، اما پس از مدتی به‌ تدریج کاهش پیدا می‌کند.

آیا بی‌حسی پاها بعد از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر طبیعی است؟

بی‌حسی در پاها به دلیل فشار و تحریک عصب توسط دیسک بیرون‌زده، ایجاد می‌شود. عصب به دو الی سه ماه زمان برای بهبودی و عادت‌کردن به شرایط جدید پس از جراحی نیاز دارد.

آیا در زمان بارداری می‌توان جراحی میکروسکوپی دیسک کمر انجام داد؟

این جراحی بهتر است در زمان بارداری انجام نشود. اما اگر انجام آن ضروری است، بهتر است در سه ماهه اول بارداری انجام شود که تا زمان زایمان، بهبود پیدا کند.

چه عواملی ممکن است باعث عدم موفقیت جراحی میکروسکوپی دیسک کمر شود؟

پس از جراحی بهتر است که از فعالیت بیش از حد، بلند کردن اجسام سنگین و نشستن زیاد خودداری کنید. فشار به ستون فقرات پس از جراحی می‌تواند باعث عدم موفقیت عمل و بروز عوارض جدی شود.

چه زمانی پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر می‌توان به فعالیت عادی بازگشت؟

از سر گرفتن فعالیت‌های روزمره پس از جراحی به نوع فعالیت بستگی دارد. پس از چند روز می‌توانید به‌ آرامی راه‌رفتن و پیاده‌روی را شروع کنید. اما برای انجام فعالیت‌های بیشتر ممکن به دو ماه زمان نیاز داشته باشید. در مورد اینکه چه زمانی باید فعالیت عادی خود را شروع کنید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر می‌توان به سرکار رفت؟

بازگشت به محل کار نیز به شغل شما بستگی دارد. اگر کار شما اداری است و یا فعالیت‌های سبک انجام می‌دهید، پس از یک الی دو هفته می‌توانید به سرکار برگردید. البته بهتر است تا یک هفته در صورت امکان به‌صورت نیمه‌وقت کار کنید و در میان کار نیز به خود استراحت دهید. در صورتی که کار شما نیاز به فعالیت بیشتری دارد، بهتر است شش الی هشت هفته برای بازگشت به کار صبر کنید.

چه زمانی پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر می‌توان رانندگی کرد؟

پس از دو الی چهار هفته می‌توانید رانندگی کنید، اما زمان نشستن پشت فرمان نباید بیشتر ۳۰ دقیقه شود. در صورتی‌ که مسافت شما بیشتر است، بهتر است که هر نیم ساعت یک بار توقف کرده و کمی راه بروید.

چه زمانی پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر می‌توان ورزش کرد؟

پیاده‌روی سبک در زمان بهبودی امری ضروری است و پس چند روز باید روزانه کمی پیاده‌روی کنید. پس از یک ماه می‌توان ورزش‌های سبک را شروع کرد و پس از گذشت سه ماه از جراحی نیز می‌توان ورزش‌های سنگین‌تر را انجام داد.

آیا پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر به فیزیوتراپی نیاز است؟

برخی پزشکان پیشنهاد می‌کنند که یک هفته پس از جراحی، فیزیوتراپی انجام شود تا بازگشت به زندگی عادی راحت‌تر باشد. این مورد به طور کلی به نظر پزشک معالج بستگی دارد و اگر تشخیص دهد که برای بازگشت به زندگی عادی به فیزیوتراپی نیاز دارید، حتما باید این کار را انجام دهید.

آیا می‌توان جراحی میکروسکوپی دیسک کمر را برای بار چندم انجام داد؟

اگر قبلا سابقه جراحی ناموفق دیسک کمر داشته‌اید یا دیسک کمر شما مجددا عود کرده است، می‌توانید مجددا با جراحی میکروسکوپی، بخشی از دیسک بیرون زده را مجددا خارج کنید.

آیا قبل از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر باید سیگار را ترک کرد؟

استعمال دخانیات، سرعت بهبودی پس از جراحی را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد و خطر عفونت را نیز افزایش خواهد داد. بنابراین بهتر است دو تا چهار هفته پیش از جراحی، سیگار را کنار گذاشته و تا زمان بهبودی کامل نیز سیگار نکشید.

بعد از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر تا چه زمانی باید مسکن مصرف کنم؟

در برخی موارد ممکن است پزشک حتی پس از جراحی نیز برای شما مسکن تجویز نکند. اما در صورتی‌ که دردتان شدید باشد، به مدت یک هفته می‌توانید از مسکن برای مدیریت درد و علائم استفاده کنید.

آیا نشستن طولانی مدت پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر مشکلی دارد؟

بله، استراحت برای بهبودی ضروری است. اما نشستن طولانی‌مدت، خصوصاً در یک وضعیت ثابت می‌تواند باعث ایجاد لخته خون در محل جراحی و همچنین ایجاد فشار بر کمر شود. بنابراین بهتر است هر نیم ساعت یک‌ بار از جای خود بلند شده و کمی راه بروید.

آیا پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر لازم است از بریس استفاده کنم؟

استفاده از بریس پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر لازم نیست، اما در مواردی که باید سریع‌تر به فعالیت روزانه یا کار خود بازگردید، ممکن است پزشک برای شما استفاده از بریس و کمربند طبی را توصیه کند. بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

آیا پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر به وسایل کمکی نیاز پیدا خواهم کرد؟

پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر می‌توان برای جلوگیری از خم شدن از وسایلی مانند عصا یا توالت فرنگی استفاده کرد.

آیا پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر می‌توانم به استخر بروم؟

یک ماه پس از انجام جراحی می‌توانید به استخر رفته و در آب راه بروید، البته بهتر است از شنا کردن یا انجام فعالیت‌های شدید همچنان خودداری کنید.

چه اجسامی را نباید پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر بلند کرد؟

بلندکردن اجسامی که بیشتر از ۳ الی ۴ کیلوگرم باشند، پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر تا یک ماه توصیه نمی‌شود.

آیا پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر می‌توان کارهای خانه را انجام داد؟

بعد از یک یا دو هفته می‌توان کارهای سبک خانه را انجام داد. البته در این زمان باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

آیا خم شدن پس از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر مشکل دارد؟

خم شدن مکرر به ستون فقرات، محل جراحی و بافت‌های اطراف ستون فقرات آسیب وارد می‌کند. بنابراین بهتر است تا حد امکان از خم شدن خودداری کنید.

فهرست مطالب

رزرو نوبت

شنبه تا چهارشنبه - از 10 الی 18

تماس با مطب