عوارض بعد از عمل جراحی خونریزی مغزی

عوارض بعد از عمل جراحی خونریزی مغزی

خونریزی مغزی در واقع همان سکته مغزی محسوب می شود. سکته های مغزی بیشترین آمار مرگ و میر را در بین افراد دارد. هر گاه یکی از شریان های مغز و یا اطراف آن دچار پارگی شود سکته مغزی رخ میدهد. خونریزی در مغز سبب مرگ سلول ها در ناحیه ای که درگیر خونریزی است می شود و عملکرد برخی از ارگان های بدن را مختل میکند.
در کل خونریزی مغزی در هر ناحیه از مغز می تواند سبب ایجاد فشار بالا به مغز و همچنین آسیب های جدی و شاید هم بدون بازگشت به سلول های مغزی شود. تک تک سلول های مغز برای ادامه حیات به اکسیژنی که از طریق عروق خونی به آنها میرسد وابسته هستند. پارگی رگ به منزله عدم تغذیه سلول های آن ناحیه با اکسیژن است. سلول های مغزی پس از ۳ دقیقه از قطع خون رسانی و عدم تغذیه اکسیژن میمیرند. با مرگ هر سلول عملکرد سلول های عصبی که مسئولیت آن بر عهده سلول مغزی بوده است نیز دچار اختلال شده و فرد با مشکلاتی از قبیل فلجی برخی از نقاط بدن مواجه می شود.
دلایل خونریزی مغزی عبارتند از:

 • بدشکلی عروق خون
 • ایجاد لخته خون در مغز
 • سرطان
 • فشار خون بالا
 • ضربه شدید به سر
 • آسیب شدید به رگ های خونی
 • سایر بیماری ها

درمان انواع خونریزی مغزی

برای درمان خونریزی مغزی، پزشکان نیاز به در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی دارند. عواملی نظیر سطح هوشیاری، میزان خونریزی، سن بیمار، آسیب‌های احتمالی به ارگان‌ها و سایر موارد تعیین کننده نحوه درمان با دارو، بستری شدن در مراقبت‌های ویژه، یا انجام جراحی هستند. در صورت خونریزی مغزی با حجم زیاد و حفظ سطح هوشیاری و شرایط بالینی نسبتاً خوب، ممکن است برای جراحی خونریزی مغزی کاندید مناسبی باشد. این اقدام می‌تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر به مغز کمک کند.

برخی انواع خونریزی مغز در ساقه مغز و مناطق حساس دیگر مغز ممکن است هنوز به دور از آسیب به بافت‌های نرم و حساس این ناحیه، قابل درمان و حذف نشده باشند.

جراحی خونریزی مغز و عوارض بعد از عمل جراحی خونریزی مغزی

مطمئنا بعد از هر جراحی تهاجمی احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. عمل حساس و پیچیده مغز نیز از این امر مستثنا نیست و مسلما عوارضی را در پی خواهد داشت. عوارض بعد از عمل جراحی خونریزی مغزی بسته به نوع و محل خونریزی با یکدیگر متفاوت هستند. همانطور که میدانید کنترل تمام قسمت های بدن بر عهده مغز بوده و جراحی مغز میتواند در عملکرد هر قسمت از بدن تاثیراتی داشته باشد.
اگر بعد از جراحی خونریزی مغزی مراقبت از بیمار اصولی، دقیق و حساب شده باشد. امکان بهبودی نسبی و حتی کامل برخی از آسیب ها و عوارض بعد از عمل جراحی خونریزی مغزی وجود دارد.
گاهی وضعیت بیمار به قدری وخیم می شود که تنها راه نجات او جراحی است. با عمل جراحی مغز ناحیه آسیب دیده بافت مغز ترمیم و یا از خونریزی پاکسازی می شود.
اکثر بیمارانی که مورد عمل جراحی خونریزی مغز و یا تومورهای مغزی قرار میگیرند بعد از عمل حالشان بدتر می شود. بنابراین لازم است بیمار و اطرافیان با روند بهبودی و همچنین عوارض بعد از عمل جراحی خونریزی مغزی تا حدودی آشنایی داشته باشند تا وضعیت بیمار موجب ترس و یا ناامیدی در آنها نشود.
بعد از جراحی تهاجمی مغز زمان نسبتا طولانی لازم است تا بیمار و اطرافیان او متوجه مزایایی جراحی و برطرف شدن خونریزی در مغز و یا تومور شوند. همواره باز کردن جمجمه و جراحی مغز با تورم مغز همراه خواهد بود. این اولین عارضه جراحی مغز است که بیمار و پزشک معالج با آن مواجه هستند و باید هر چه سریعتر فشار وارده به مغز برطرف شود تا به بیماری ثانویه ای مثل هیدروسفالی روبرو نشوید.
تیم جراحی و پرستاری که در بخش مراقبت های ویژه تمام مدت در کنار مریض هستند و تمام علائم بیمار را به دقت بررسی میکنند.

 • سرگیجه
 • عدم تعادل و هماهنگی
 • ضعف شدید
 • گیجی
 • اختلال در گفتار
 • تشنج
 • تغییرات شخصیتی

از جمله عوارض بعد از عمل جراحی خونریزی مغزی است که در ساعات اولیه پس از بیماری بسیار شدید هستند. به طور قطع دوره نقاهت عمل مغز دوره سختی برای بیمار و اطرافیان او خواهد بود. به مرور زمان از شدت علائم با مراقبت های ویژه ای که از بیمار به عمل می آید کاسته  می شود.

شرح روند بهبودی بعد از جراحی خونریزی مغزی

درصد زیادی از افراد پس از انجام جراحی خونریزی مغزی، پس از انجام دوره نقاهت و فیزیوتراپی های مربوط به پس از عمل، به فعالیت‌های روزمره و محل کار خود باز می‌گردند. اما باید توجه داشت که میزان و نوع عوارض پس از جراحی به عوامل مختلفی چون محل و شدت خونریزی، نحوه مراقبت‌های پس از عمل، وابستگی به شیوه‌های مکمل نیز بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است تا پایان عمر با عوارضی مواجه شوند.

عوارض احتمالی شامل بی حسی و ضعف شدید در بخش‌های مختلف بدن مثل دست و پا می‌شود. پس از خروج از اتاق جراحی، بیمار با لوله‌ها، سرم، سوند ادرار، لوله نازوگاستریک (برای جلوگیری از تهوع)، ماسک اکسیژن و لوله جهت خارج کردن آب میان بافتی و مایع اضافی مغز در محل زخم و جراحی، مراقبت می‌شود. اطلاعات کافی و مفصل درباره این شرایط به بیمار و اطرافیان او ارائه می‌شود تا احتمال ایجاد ترس و استرس در آنها کاهش یابد.

با گذر زمان، نشانه‌هایی چون سردرد، تهوع، سرگیجه و دردها به‌طور تدریجی کاهش می‌یابد و بهبود نسبی در وضعیت بیمار مشاهده می‌شود. در این مرحله، بیمار از بخش مراقبت‌های ویژه به بخش عمومی منتقل می‌شود. تغییر پانسمان به صورت منظم، پیشگیری از عفونت زخم و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، در بهبود روند تداوم دارویی نقش دارد.

بسیاری از بیماران پس از جراحی خونریزی مغزی، برای کاهش عوارض پس از عمل، نیاز به مراقبت و ورزش‌هایی دارند که توسط متخصص فیزیوتراپی تجویز می‌شود. این تمرینات می‌توانند شامل تمریناتی باشند که به بهبود حرکات دست و پا کمک کنند، و در صورت لزوم، تمرینات برای بالا رفتن از پله. فیزیوتراپی نقش مهمی در حفظ تعادل و هماهنگی اعضای بدن این بیماران دارد و می‌تواند به بهبود توانایی‌های حرکتی و عملکردی آنها کمک کند.

فهرست مطالب

مطالب مفید

رزرو نوبت

شنبه تا چهارشنبه - از 10 الی 18

تماس با مطب