انواع ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر

ستون فقرات یکی از قوی‌ترین قسمت‌های بدن است و انعطاف‌پذیری و قدرت زیادی به ما می‌دهد. در این مطلب راجب سرخوردگی مهره کمر میخوانید و ما به شما ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر را آموزش می دهیم.

ستون فقرات از ۲۴ استخوان به نام مهره تشکیل شده است که یکی روی دیگری قرار دارد. این استخوان ها دارای دیسک هایی در بین آنها و تعداد زیادی رباط و ماهیچه های قوی در اطراف آنها برای حمایت هستند.

طناب نخاعی

در دو طرف ستون فقرات، از بالا به پایین، مفاصل کوچک زیادی به نام مفاصل فاست وجود دارند. طناب نخاعی از داخل مهره ها عبور می کند که از آن محافظت می کند.

طناب نخاعی از طریق قاعده جمجمه به مغز و توسط اعصابی که از فضاهای بین استخوان های ستون فقرات عبور می کنند به بقیه بدن متصل می شود. این اعصاب به عنوان ریشه های عصبی نیز شناخته می شوند.

با افزایش سن، ساختارهای ستون فقرات مانند مفاصل، دیسک ها و رباط ها نیز پیر می شوند.

ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر

سرخوردگی مهره کمر یک بیماری ستون فقرات است که باعث کمردرد می شود. زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از مهره‌های شما، استخوان‌های ستون فقرات، از جای خود بر روی مهره زیر آن می‌لغزد. اغلب اوقات، با جراحی نکردن هم می توانید کمر درد یا سرخوردگی خود را درمان کنید. اگر سرخوردگی شدید دارید، جراحی در بیشتر موارد موفقیت آمیز است.

سرخوردگی مهره کمر وضعیتی است که شامل بی ثباتی ستون فقرات می شود، به این معنی که یک مهره از جای خود روی مهره زیر می لغزد. ممکن است به عصب فشار بیاورد که می تواند باعث کمردرد یا پا درد شود.

سرخوردگی کمر ۴ گرید دارد و بر اساس شدت آن اندازه گیری می شود.

  • گرید ۱: ۰ تا ۲۵ درصد
  • گرید ۲: ۲۶ تا ۵۰ درصد
  • گرید ۳: ۵۱ تا ۷۵ درصد
  • گرید ۴ : ۷۶ تا ۹۹ درصد

درجه های ۱ و ۲ خفیف و ۳ و ۴ شدید هستند و  حتما باید درمان شوند.

ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر

در پژوهش ها فهمیدند که سرخوردگی مهره کمر با کمربند های طبی و ورزش مداوم و درست درمان می شود. و همچنین فهمیدند با انجام ورزش های کششی و انعطافی و ورزش های مناسب کمر و پایین کمر روند درمان سریع تر میشود و رو به بهبودی میرود.

تحرک و ورزش کمردرد شما را بدتر نمیکند، اگر در ابتدای ورزش کردن احساس درد کردید نگران نباشید. فعال ماندن و حرکت کردن به شما کمک می کند تا بهتر شوید. مصرف داروهای مسکن می تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

پس با انجام ورزش می توانید کمردرد خود را کاهش و بهبود دهید. و حتی از مبتلا شدن به لیستزیس پیشگیری کنید. البته برای انجام این ورزش مناسب برای سرخوردگی مهره کمر ابتدا با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است حرکت را اشتباه انجام دهید یا حتی آن حرکت برای شما مناسب نباشد و باعث ایجاد آسیب بیشتر شود.

توضیحات ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر

این ورزش های به صورت ست انجام می شود ست های ۱۵ تا ۳۰ تایی، این ورزش ها را یک روز در میان انجام دهید تا نتیجه بگیرید.

حرکت اول: خم کردن لگن

ابتدا به پشت دراز بکشید طوری که کمرتان روی زمین باشد زانو های خود را خم کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید. شکم خود را منقبض کنید و آرام کمر و باسن خود را بالا بکشید. با بینی خود دم و با دهان خود باز دم کنید. به مدت ۱۰ ثانیه روی این حرکت مانده و سپس کمر خود را زمین بگذارید. این ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

حرکت دوم: پلانک

دست‌ها را مستقیماً زیر شانه‌ها (کمی پهن‌تر از عرض شانه) بگذارید.

 انگشتان پا را روی زمین قرار دهید. گردن و ستون فقرات خود را صاف و کشیده کنید. سر شما باید در راستای ستون فقرات شما باشد. این ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر را به مدت ۲۰ ثانیه نگه دارید. همانطور که با حرکت راحت تر می شوید، تخته خود را تا زمانی که ممکن است بدون آسیب رساندن به فرم یا نفس خود نگه دارید.

حرکت سوم: حشره مرده

به پشت دراز بکشید پاها را ۹۰ درجه کرده طوری که روی هوا باشند. دستان خود را صاف و کشیده روبه روی چشمتان بکشید. یکی از پاهای خود را صاف کنید و دیگری را ۹۰ درجه نگه دارید و همچنین دست مخالف پا را به سمت بالای سرتان( پشت ببرید) برای مثال اگر پای راست را کشیده اید دست چپ را به عقب بکشید. سپس روی پای دیگر و دست دیگر انجام دهید. این ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر را ۸ تا ۱۲ بار تکرار و انجام دهید.

حرکت چهارم: برای ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر: تو کشیدن زانو

به پشت دراز بکشید زانو ها خود را خم کنید طوری که کف پا روی زمین باشد سپس با دستتان یک زانو را بگیرید و به سمت سینه خود بکشید و چند ثانیه روی این حرکت بمانید. با بینی دم و با دهان بازدم کنید. در آخر این حرکت را با پای دیگر انجام دهید. تعداد انجام دادن این ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر ۴ بار است.

حرکت پنجم: بالا بردن دست و پا در حالت چهار پا

به صورت چهار دست و پا بایستید. شکم خود را منقبض کنید. پای نود درجه خود را نگه دارید و پای دیگر را بکشید و صاف کنید همچنین دست مخالف پا را صاف کنید. سر خود را موازی ستون فقرات نگه دارید  و پایین نبرید و فقط روبرو خود را نگاه کنید. روی حرکت ۵ ثانیه مانده و روی پا و دست دیگر امتحان کنید. این ورزش را ۱۰ بار انجام دهید.

حرکت ششم ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر : چرخش تنه

به پشت دراز بکشید و دست خود را باز کنید و روی زمین بکشید. پاهای خود را از زانو خم کنید سپس به سمت چپ ببرید و بکشید (در همان حالت خم شده).  این چرخش را آرام و کنترل شده انجام دهید. و سپس پاهای خود را به سمت راست ببرید. برای هر طرف که میکشید این ورزش مناسب سرخوردگی مهره کمر را ۱۰ بار تکرار کنید.

فهرست مطالب

رزرو نوبت

شنبه تا چهارشنبه - از 10 الی 18

تماس با مطب